Kakav nastup: Amerikanki zlato u sprintu na 500 metara

Vesti ZOI 13. feb 202215:50 > 16:16 0 komentara
Erin Džekson
AP Photo/Gerald Herbert via Guliver

U nedelju popodne po srednjoevropskm vremenu na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu održano je takmičenje u brzom klizanju na 500 metara u ženskoj konkurenciji, a nova šampionka je Amerikanka Erin Džekson, koja je do pobede stigla uz vreme 37,04 sekunde.

Klizala je impresivno 29-godišnjakinja sa Floride i za osam stotinki bila brža od Japanke Miho Takagi, koja je vodila do tada. Takagi je na prethodnim Igrama u Pjongčangu osvojila tri medalje (zlatnu, srebrnu i bronzanu), ali nijednu u trci na 500 metara.

ZOI:

Sa druge strane, ovo je prva olimpijska medalja za Džekson, koja je u novembru 2021. godine postala prva tamnoputa klizačica koja je trijumfovala u Svetskom kupu. Medalja koju je osovjila Džekson prva je za SAD u ovoj disciplini još od 1994. godine.

Bronzu u Pekingu osvojila je Ruskinja Angelina Golikova, a četvrta je bila Austrijanka Vanesa Hercog.

U prethodnom izdanju ZOI u Pjongčangu 2018. godine zlato je u sprintu na 500 metara osvojila predstavnica Japana Nao Kodaira, koja je sa vremenom 36,94 tada postavila olimpijski rekord. Ovog puta Kodaira bila je tek 17. Srebrna je u Pjongčangu bila Korejka Li Sang-hva, a bronzana Čehinja Karolina Erbanova.

Bila je ovo šesta zlatna medalja za SAD na ZOI, a u generalnom plasmanu Amerikanci su treći iza Norveške i Nemačke.