Za istoriju: Finci „uzeli“ Rusima olimpijsku titulu

Vesti ZOI 20. feb 20228:10 > 8:20 2 komentara
Harry How, Getty Images

Hokejaši Finske su olimpijski šampioni. U velikom finalu u Pekingu savladali su tim Rusije sa 2:1.

Finska je osvojila prvo hokejaško zlato u istoriji Zimskih olimpijskih igara. Prethodno je imala dva srebra i četiri bronze.

Ruski tim je branio titulu osvojenu pre četiri godine u Pjongčangu, ali je na kraju morao da se zadovolji srebrom.

Poveli su Rusi u prvoj trećini. U osmom minutu je gol postigao Mihail Grigorenko, u trenutku kada je njegov tim imao igrača više.

Do izjednačenja su Finci došli početkom druge deonice. Vile Poka se upisao u strelce u četvrtm minutu.

Samo 31 sekundu po početku poslednje trećine Hanes Bjorninen je postogao pogodak koji je doneo pobedu Finskom. Pokušavali su Rusi do kraja da promene rezultat, ali nisu imali uspeha.

Bronzanu medalju dan ranije osvojila je Slovačka, koja je pobedila Švedsku sa 4:0.