Barni finale EP izmaklo za dve stotinke

Plivanje 18. maj 202118:46 > 19:30 0 komentara

Andrej Barna nije uspeo da se plasira u finale trke na 100 metara slobodno na Evropskom prvenstvu u Budimpešti.

Reprezentativac Srbije je u polufinalu ostvario vreme 48,41 i ukupno završio na devetom mestu. Nedostajale su mu dve stotinke da uđe u odlučujuću trku. Kao poslednji je među osam najboljih ušao Britanac Din sa 48,39.

povezane vesti

Barna je jutros u kvalifikacijama plivao 48,17 i  ispunio svoj najvažniji cilj – odlazak na Olimpijske igre u Tokiju. Za četiri desetinke je bio brži od „A“ norme. Četiri trke, dve štafetne prvog dana očigledno su ostavile trag na momku iz Subotice.

Bolelo me još jutros. Znao sam da će biti jako teško. Stigao me malo i umor. Svaka trka je bila „na nož“. Naravno da mi je krivo što nisam ušao u finale, jer bih sa danom odmora imao veće šanse. Međutim, izborio sam mesto za Tokio i to je ono zbog čega sam došao. Sada se okrećem štafeti na 4 x 200 slobodno i trci na 50 slobodno“, istakao je Barna.

Dan je obeležio Rus Kliment Kolesnikov, koji je slavio na 50 leđno u vremenu svetskog rekorda 23,80. Za 13 stotinki je nadmašio dosadašnji najbolji lični i planetarni rekord, koji je postavio u polufinalu. Drugo mesto osvojio je Rumun Glinta, a treće Španac Gonsales.

U finalu na 100 metara prsno prema očekivanjima slavio je Adam Piti. Britanac, aktuelni svetski rekorder i olimpijski šampion, do cilja je stigao za 57,66 sekundi. Srebro je završilo oko vrata Holanđanina Kaminge, dok je treći bio još jedan Britanac Džejms Vilbi.

Na dugim prugama Italijanka Simona Kvadarela nema pravu konkurenciju. Uzela je zlato na 800 slobodno sa 8:20,23. Drugo i treće mesto osvojile su Ruskinje Kirpičnikova i Jegorova. Na 100 delfin prvo mesto su podelile Grkinja Dundunaki i Francuskinja Vatel. Prva favoritkinja Šveđanka Hanson bila je treća.

Najbrža Evropljanka je Ranomi Kromoviđojo. Olimpijska šampionka iz Londona stigla je prva do cilja na 50 slobodno za 23,97 sekundi. Isto vreme za srebro isplivale su aktuelna olimpijska šampionka Dankinja Pernila Blume i Poljakinja Kasja Vasik.

Rezultati finala

Muškarci – 100 prsno: Piti (Velika Britanija) 57,66, Kaminga (Holandija) 58,10, Vilbi (Velika Britanija) 58,58, 50 leđno: Kolesnikov (Rusija) 23,80, Glinta (Rumunija) 24,43, Gonsales (Španija) 23,47,

Žene – 800 slobodno: Kvadarela (Italija) 8:20,23, Kirpičnikova (Rusija) 8:21,86, Jegorova (Rusija) 8:26,56, 100 delfin: Dundunaki (Grčka), Vatel (Francuska) 57,37, Hanson (Švedska) 57,56, 50 slobodno: Kromoviđojo (Holandija) 23,97, Blume (Danska), Vasik (Poljska) 24,17.