Dan tinejdžera, sjajna Lana Pudar

Plivanje 22. jun 202219:15 > 20:14 0 komentara

Dvoje tinejdžera Samer Mekintoš i David Popovići su obeležili peti dan plivačkih takmičenja na Svetskom prvenstvu u Budimpešti u Dunav Areni.

U finalu trke na 100 slobodno Popovići je stigao do zlatne medalje. Mladi 18- godišnji Rumun je do poslednjeg centimetra vodio borbu sa Francuzom Gruseom i Kanađaninom Lijendom. Na kraju je slavio sa 47,58, šest stotinki ispred Grusea i 13 ispred Lijenda.

povezane vesti

Sada ostaje još veći žal što Andrej Barna nije ušao u finale. U odlučujućoj trci je brže od njegovog vremena iz polufinala 47,97 plivao još samo Kinez Pan, ali se ponovo na stotki pokazalo da je praktično teže ući među osam najboljih nego osvojiti medalju.

Na 200 delfin zablistala je Samer Mekintoš. Čudo od deteta iz Kanade je posle srebra na 400 slobodno, prvi put postala šampionka sveta sa nepunih 16 godina. Oborila je svetski juniorski rekord sa 2:05,20 i iza sebe ostavila Amerikanku Hali Flikinger i Kineskinju Žang.

Ponovo je blistala i Lana Pudar. Devojčica od 16 godina iz Mostara osvojila je šesto mesto na 200 delfin, posle osmog mesta na upola kraćoj deonici. Reprezentativka Bosne i Hercegovine u godinama koje dolaze ima potencijal da bude kandidat za medalju na najvećim takmičenjima.

Dominaciju mlade garde potvrdio je i Leon Maršan. Francuz, koji je 17. maja napunio 20 godina, posle trijumfa na 400 mešovito, slavio je i na upola kraćoj deonici u miksu sa vremenom 1:55,22. Drugi je bio Amerikanac Foster (1:55,71), a treći veteran iz Japana Daija Seto (1:56,22).

Kajli Mas nije odbranila zlato na 100 leđno, ali je zato na 50 metara istim stilom prvi put postala šampionka planete. Do cilja je stigla za 27,31, ispred Amerikanke Berkof i Francuskinje Pigre.

Ženska štafeta Sjedinjenih Američkih Država na 4 x 200 slobodno predvođena Kejti Ledecki ubedljivo je pobedila ispred Australije i Kanade.