Srpski plivač fantastičan na Zimskom prvenstvu SAD

Vesti plivanje 4. dec. 201715:23 > 15:54
Jamie Sabau/Getty Images

Srpski plivač koji studira i trenira na univerzitetu Lujvil Andrej Barna ostvario je sjajne rezultate na Zimskom nacionalnom šampionatu Sjedinjenih država u malim bazenima. On je osvojio šest medalja, pet kao značajan deo štafete svog univerziteta i bronzu na 50 jardi slobodno.

Barna je na tom takmičenju nastupio u individualnim disciplinama na 50, 100 i 200 jardi slobodno i kao deo pet štafeta i to 4×50, 4×100 i 4×200 jardi slobodno, odnosno 4×50 i 4×100 mešovito.

Prvog dana četvorodnevnog Zimskog nacionalnog prvenstva u Kolumbusu, Barna je osvojio dve medalje. U disciplini 4×50 mešovito štafeta Lujvila osvojila je srebro rezultatom 1:25,79 nešto više od sekund sporijim od rezultata prvoplasiranog Kalifornija Akvatiksa za koji su plivali i neki od najboljih plivača sveta u svojim disciplinama Nejtan Edrijan i Rajan Marfi.

Druga medalja bila je zlatna i to ostvarenim vremenom 6:22,02 na 4×200 jardi slobodno.

Drugog dana saldo Andreja Barne bio je isti – dve medalje. Prva je bila i jedina individualna medalja u sjajnom finalu na 50 jardi slobodno, gde je srpski plivač vremenom 19.44 došao do treće pozicije, iza Nejtana Edrijana i jedne od najvećih mladih zvezda američkog plivanja Majkla Endrjua.

Druga medalja došla je u štafeti 4×100 jardi mešovito i ponovo je bila srebrna, kao i na duplo kraćoj deonici. Ponovo su akteri bili isti, ispred univerziteta Lujvil na pobedničkom postolju bila je ekipa Kalifornija Akvatiks.

Trećeg dana takmičenja srpski plivač je došao i do svog drugog zlata. U štafeti 4×50 jardi slobodno on je plivao prvu izmenu i zajedno sa ostalim plivačima sa Lujvila došao do najvišeg mesta na postolju, vremenom 1:18,67. On je trećeg dana plivao i 200 jardi slobodno i vremenom 1:35,72 došao do pete pozicije.

Poslednjeg dana Zimskog nacionalnog prvenstva SAD Barna je dva puta plivao 100 jardi slobodno. Jednom individualno, a drugi put kao deo štafete. U individualnoj konkurenciji je došao do šeste pozicije, vremenom 43.54, dok je u štafeti 4×100 jardi slobodno osvojio i svoje treće zlato.

Bilans od šest medalja sjajna je odskočna daska za dalji rad i razvoj 19-godišnjaka rođenog u Subotici, koji je svoja prva plivačka iskusva sticao upravo u tom gradu, plivajući za PK Spartak.