Crna Gora na Svetskom prvenstvu!

Rukomet 17. apr 202219:44 2 komentara
Rukometna reprezentacija Crne Gore
REUTERS/Bernadett Szabo

Rukometaši Crne Gore izborili su plasman na Svetsko prvenstvo. Posle poraza u Grčkoj sa 25:23, izabranici Zorana Roganovića su u dupke punoj dvorani „Morača“ slavili protiv Grčke sa 33:25 (16:12), pa je veliko slavlje zbog plasmana na planetarnu smotru moglo da počne.

Najefikasniji u sastavu Crne Gore, bili su Branko Vujović sa devet, Radojica Čepić i Miloš Vujović sa po pet golova, odnosno Filip Vujović, Nemanja Grbović i Stefan Čavor po dva gola. Fenomenalni Nebojša Simić je imao 17 odbrana. Kod Grčke, raspoloženi za igru u napadu, bili su Dimitrios Ciras sa osam, Nikolas Pasias sa pet, Haralampos Malios i Hristodulos Milonas sa po tri gola.

RSCG/Stefan Ivanović

Izabranici Zorana Roganovića imali su fenomenalnu podršku sa tribina. Dvorana „Morača“ je bila dupke puna, ali Grci nisu pokazali strah. Ušli su u duel odlučni u nameri da se bore do poslednjeg atoma snage za mesto na planetarnoj smotri.

Popularni „lavovi“ su ispred sebe imali zadatak da nadoknade minus iz prvog meča od dva gola – 25:23. Tokom prvog poluvremena vodili sa 3:0, 6:3, 13:10. Nebojša Simić je odbranio sedmerac, a Flip Vujović pogodio za maksimalnih 14:10. Bilo je bitno da Crna Gora nastavi u istom ritmu do kraja prvog poluvremena.

RSCG

Nedugo zatim, uz atmosferu koja je dostigla tačku ključanja, Crna Gora je stigla do 16:11. Ponovo je Simić skinuo zicer, a promašaj Grčke, kaznio je Filip Vujović. Na kraju prvog poluvremena, na semaforu je pisalo – 16:12 za Crnu Goru.

Prevagu na tasu Crne Gore, doneli su Radojica Čepić i Branko Vujović sa po četiri, odnosno Filip Vujović, Miloš Vujović i Nemanja Grbović sa po dva. Nebojša Simić je imao sedam odbrana. Kod Grčke, raspoloženi za igru u napadu, bili su Dimitrios Ciras sa šest, Haralampos Malinos i Hristodulos Milonas sa po dva gola.

RSCG

U nastavku meča, Grčka je posle pet minuta igre smanjila na 17:18, a Zoran Roganović je bio primoran da zatraži minut odmora. Posle malog odmora, Nebojša Simić je „spustio roletnu“, delovao je kao hobotnica na golu, a golovi iz tranzicije su se nizali kao na traci pa je Crna Gora pobegla na 29:22.

Jedina je opasnost bila da se rukometaši Crne Gore ne opuste, jer je Svetsko prvenstvo bilo u rukama. Grčka je pretila, smanjila je na 29:25, ali je ponovo na scenu stupio Nebojša Simić, nanizao je još dve odbrane i slavlje je moglo da počne.

Podsećanja radi, od selekcija iz regiona, plasman na Svetsko prvenstvo je izborila Srbija koja je baraž mečevima bila bolja od Slovenije, Hrvatska koja je nadigrala Finsku, a sada je na potezu Severna Makedonija koja je u prvom meču odigrala nerešeno protiv Češke u gostima – 23:23.