Kraj imperije? Dujšebajevi i Korales srušili Francusku!

Rukomet 31. jan. 202115:58 > 16:38
Rukometna reprezentacija Španije
Pool via REUTERS/Petr David Josek

Rukometaši Španije osvojili su bronzanu medalju na Svetskom prvenstvu u Egiptu, pošto su savladali Francusku sa 35:29 (16:13).

To je bio tek treći put u poslednjih 20 godina da Francuzi ostaju bez medalje na svetskom šampionatu, a već na drugom uzastopnom takmičenju nisu na postolju. Ne bi to bila vest za bilo koji drugi tim, ali jeste za osvajača 20 medalja sa velikih takmičenja i selekciju superiornu u 21. veku.

Španci, aktuelni evropski prvaci, kontrolisali su ceo meč – Aleks i Danijel Dujšebajev su igrali izvanredno, davali golove i povezivali akcije, a fantastičan na golu bio je Rodrigo Korales. To je četvrta medalja za Furiju na svetskim šampionatima, prva od bronze 2011. godine.

Najefikasniji u redovima Španije bio je Aleks Dujšebajev sa 8 pogodaka, a Danijel Dujšebajev dodao je 6. Raul Entrerios, Adrijan Figeras, Aleš Gomes i Feran Sole dodali su po 4 gola.

U poraženoj ekipi istakao se Igo Deskat sa 7 pogodaka, a pratili su ga Ludovik Fabregas i Nikola Turnat sa po 4.

U finalu od 17.30 sastaju se Danska i Švedska.

Španija je bila bolja tokom prvog poluvremena i mogla je, možda i morala da ima i veću prednost od 16:13. Blistao je golman Korales sa čak 11 odbrana, a na suprotnoj strani terena fantastičan je bio Aleks Dujšebajev. Osim što je dao šest golova, od toga jedan na isteku vremena, iznudio je sedmerac, ukrao dve žive lopte još na polovini Francuske i bio je pokretač skoro svih akcija.

Imala je Španija nekoliko napada za +6, u jednom od njih promašili su i sedmerac (Gomez preko gola), a Francuzi su uspeli da se zadrže na podnošljivom zaostatku uglavnom preko pivotmena Fabregasa i Turnaa, uz probuđenog golmana Žerara koji je dva-tri puta kiksnuo u ranoj fazi meča.

Prišli su Francuzi na -1 na startu drugog poluvremena i činilo se da će se zakuvati, ali Kaneljas uleće na crtu i odmah odgovara golom. Korales je skinuo dva zicera, Španci su ubrzali ritam, po dva gola potom su dali Danijel Dujšebajev i Feran Sole, a posle divne asistencije Aleksa Dujšebajeva Fernandez donosi Španiji prvi put prednost od šest golova (24:18), u 42. minutu.

Danijel je preuzeo štafetu od brata Aleksa, još jedna golčina i dve divne asistencije (jedna kroz noge rivalu), pa je tim Đordija Ribere bez većih problema održavao prednost.

U 53. minutu Aleks je dao gol za 32:25 i tu je praktično kraj.

Ovo je tek druga bronzana medalja za Španiju u istoriji SP, a meč za treće mesto igrali su po peti put. Prethodni put Španci su bronzu osvojili u Švedskoj 2011. godine.

Bila je to 36. međusobna utakmica ove dve reprezentacije, a Španija je došla do svoje 12. pobede, nasuprot 20 trijumfa Francuza. Španija je od Francuske bolja bila i 2018. godine u polufinalu Evropskog prvenstva.

U finalu prvenstva se od 17 časova i 30 minuta sastaju selekcije Švedske, koja je prethodno četiri puta bila šampion planete, i aktuelnog svetskog prvaka Danske.