Švedska preko Španije do pete titule prvaka Evrope!

Rukomet 30. jan 202220:02 > 31. jan 2022 10:31 3 komentara
Švedska šampion Evrope 2022
Photo by Xinhua via Guliver

Rukometaši Švedske uspeli su posle triler završnice da pobede Španiju sa 27:26 (12:13) i osvoje petu titulu prvaka Evrope, prvu posle 20 godina. Na taj način selekcija "Tri krune" skinula je s trona Špance, koji su se posle dve uzastopne evropske titule morali zadovoljiti srebrom. Bronzu je osvojila Danska, nakon što je posle produžetka pobedila Francusku sa 35:32.

Odlučujući gol u velikom finalu postigao je Ekberg iz sedmerca, nakon što je vreme isteklo, za konačnih 27:26.

Najefikasniji u sastavu Švedske, bili su Niklas Ekberg i Oskar Bergendal sa po pet, Hampus Vane sa četiri i Džim Gotfridson sa tri gola. Kod Španije, bolji od ostalih bili su Treho Figueras i Abelo Gomez sa šet, Serano Terafeta sa pet, Perez Fernandez sa četiri gola.

Tokom prvog poluvremena, prednost je uglavnom bila u rukama Šveđana, koji su sjajnom odbranom uspeli da zatvore prilaze svom golu, dok su sa druge strane, nalazili pametna rešenja u napadu. Skandinavci su vodili sa 11:9, a zatim stali, što je Španija iskoristila da mini serijom dobije prvo poluvreme sa 13:12.

rukometna reprezentacija Španije, rukometna reprezentacija Švedske
REUTERS/Marton Monus

U nastavku, Španije je tri puta uspela da stekne dva gola prednosti, ali je Švedska stigla do izjednačenja – 19:19, a nedugo zatim i do vođstva. Usledio je rovovski rat, borba za svaku loptu, za svaki pedalj terena. Na pet minuta pre kraja, posle sjajnih odbrana Paličke, odnosno golova u režiji Vanea i Lagergrena, Švedska je pobegla na 26:24. Imala je priliku da stigne do plus tri, nije uspela u tome, pa je rat nerava nastavljen.

Kazna je stigla brzo. Figuears i Kanales su pogodili sa 26:26, a zatim je Španija na 30 sekundi pre kraja imala loptu u rukama. Palička je lako zaustavio pokušaj Kanalesa, pa je Švedska imala priliku da stigne do pobede i zlatne medalje. Lopta je stigla do Lagergrena koji je iznudio sedmerac, a Edber pogodio za konačnih 27:26.

REUTERS/Radovan Stoklasa

U borbi za bronzanu medalju, Danska je posle odličnog meča i produžetka pobedila Francusku sa 35:32. Sada sledi mali odmor, a nova rukometna uzbuđenja, na reprezentativnom niovu, slede tokom marta i aprila meseca, kada su na programu baraž mečevi za plasman na Svetsko prvenstvo.

Podsećanja radi, Crna Gora će u glavnoj rundi baraža igrati sa boljim iz duela Bosna i Hercegovina – Grčka, dok će se Srbija sa mesto na planetarnoj smotri boriti sa boljim iz duela Slovenija – Italija.