EP: Island iznenadio Švedsku, Francuzima drama

Vesti rukomet 12. jan. 201820:10 > 22:26
Simon Hofmann/Bongarts/Getty Images

Evropski šampionat u rukometu u Hrvatskoj otvoren je mečevima u grupama A i B, u kojima su pobede odnele selekcije Islanda i Belorusije.

U okviru Grupe A u Splitu, u kojoj se nalaze i državni timovi Srbije i Hrvatske, koplja su ukrstili Island i Švedska, a slavila je ostrvska reprezentacija rezultatom 26:24 (15:8).

Islanđani, kojima je najveći uspeh na EP 3. mesto iz Austrije pre osam godina, u prvom poluvremenu su stekli značajnu prednost, dok su Šveđani dominirali u drugih 30 minuta.

Švedska, koja je nekadašnji četvorostruki prvak Starog kontinenta, drugi deo igre je dobila sa 16:11, ali nije uspela da nadoknadi zaostatak.

Najefikasniji u islandskom timu bio je Andres Gudmundson sa sedam golova iz 14 pokušaja, dok su ga pratili Runar Karason, Valur Sigurdson i Tor Gunarson sa po pet golova.  U timu Švedske najbolji je bio Jim Gotfridson sa šest pogodaka.

U Grupi B u Poreču Belorusija je teško došla do pobede protiv Austrije rezultatom 27:26 (14:12). Uladislau Kuleš je bio najbolji u beloruskom timu sa sedam golova, dok je na drugoj strani Mikola Bilik upisao osam golova za Austriju.

U drugom meču dana u Grupi B, svetski šampion Francuska je posle velike drame savladala srebrnog sa istog šampionata Norvešku sa 32:31 (15:17). Iako su Norvežani dobili prvi deo igre, Trikolori su preokrenuli u nastavku, a pobednički gol postigao je Mišel Gigu. Najefikasniji u francuskom timu bio je Kentan Mae sa osam golova, Gigu je poentirao pet puta, a Karabatić i Abalo su bili strelci po četiri gola. U timu Norveške Robin Tonesen je bio strelac sedam golova.