EP: Srbija pred eliminacijom, poraz i od Švedske

Vesti rukomet 14. jan. 201818:06 > 19:53
Christof Koepsel/Bongarts/Getty Images

Rukometaši Srbije poraženi su od selekcije Švedske u 2. kolu grupe A šampionata Evrope u Splitu rezultatom 30:25 i sada imaju samo teoretsku šansu da se plasiraju u drugi krug takmičenja.

Posle startnog poraza od domaćina Hrvatske (32:22) ekipi selektora Jovice Cvetkovića pobeda je bila neophodna, ali Skandinavci su od početka utakmice kontrolisali rezultat i prvim trijumfom Švedska je praktično obezbedila mesto u drugoj fazi EP u Zagrebu.

Srbiji je za prolaz dalje neophodna pobeda u poslednjem kolu protiv Islanda, ali i da Skandinavci večeras ne osvoje ni bod protiv Hrvatske.

Selektor Jovica Cvetković nije mogao da računa na povređene Marka Vujina i Stefana Vujića, a samo u poslednjih desetak minuta „orlovi“ su bili ravnopravan rival kada su došli do 23:21.

Na golu Švedske blistao je Mikael Apelgrin sa 19 odbrana, a najefikasniji su bili Albin Lagergren sa 5, odnosno Niklas Ekberg i Lukas Nilson sa po 4 gola.

U srpskom timu golman Cupara je bio odličan sa 16 odbrana, Nemanja Ilić je upisao 5, Petar Nenadić 4, Žarko Šešum i Bojan Beljanski po 3, a Darko Dukić, Dobrivoje Marković, Petar Đorđić i Mijajlo Marsenić su postigli po 2 pogotka.

Francuska je u Varaždinu u grupi B lako izašla na kraj sa Austrijom 33:26. U drugoj pobedi Timoti N Gesan je zabeležio 7 golova, dok Nikola Karabatić nije ulazio u igru. Robert Veber je postigao 5 golova u drugom neuspehu Austrijanaca.

Meč ste uživo mogli da pratite naSport klubu.

Švedska je preko Nilsena povela već posle 25 sekundi, a preko pivotmena Beljanskog Srbija je uzbrzo izjednačila.

„Vikinzi“ su mnogo sigurniji u napadu i posle 7 minuta imaju četiri gola vviška – 7:3. Defanziva je ponovo veliki problem srpskog tima, a dva od tri pogotka za „orlove“ postigao je kapiten Šešum.

Stečenu prednost iskusna ekipa Švedske znalački je odražavala, a selektor Cvetković je izmenama pokušavao da nađe pravu postavu, kako u napadu, tako i u odbrani.

Golmani Srbije su mnogo bolji nego protiv Hrvatske, ali pet promašenih zicera skupo su koštali „orlove“ koji su u 19. minutu gubili sa 13:7. Sa druge strane i čuvar mreže Šveđana Apelgrin je bio na visokom nivou.

Švedska na poluvremenu vodi sa 16:10 i ukoliko srpski tim u nastavku nešto radikalno ne promeni teško je očekivati da će moći da ugroze raspoložene Skandinavce.

Šešum i Dobrivoje Marković su u prvih 30 minuta postigli po 2 gola za „Orlove“, a Cupara je imao 8 odbrana. NNjegov kolega na golu Švedske Apelgrin zabeležio je čak 13 uspešnih intervencija, dok su Nilson i Lagergren upisali po 3 pogotka.

Srbija je kod rezultata 16:11 imala igrača više i šansu da uhvati priključak, ali posle prokockanog napada, Švedska je sa čovekom manje na terenu postigla pogodaj za sigurnih +6.

Sa dva brza gola Srbija je u 37. minutu smanjila na 17:13, a u trim trenucima golman Cupara je zaustavio nekoliko teških udaraca.

Smanjili su „orlovi“ i na 18:15, a seriju je prekinuo Nilson. Ubrzo je i Ekberg iskoristio još jedan olako prokockan napad i iz kontre pogodio za 20:15 (42. minut).

Posle perioda u kojem su obe ekipe postizale gol za golom, Srbija je preko Beljanskog i Ilića u 50. minutu došla na samo minus 23:21.

„Orlovi“ su preko Nenadića imali priliku da smanje na 23:22, ali je Apelgrin odbranio zicer Nenadiću, a onda su Skandinavci sa igračem više u sledećem napadu došli do 24:21.

Kod rezultata 24:22 Cvetkovićeva ekipa je imala još jednu priliku da dođe na korak do rivala, ali je Apelgrin bio sjajan na golu. Na drugoj strani Heringson i Zahrison su pogodili sa 26:22 i praktično rešili meč u 54. minutu.

Nenadić je sa penala smanjio na 26:23, Šveđani su u tim trenucima imali dva igrača manje, ali je Đorđić napravio faul u napadu!

To je praktično bio i kraj svih nadanja srpskog tima da može do preokreta. Meč je završen rezultatom 30:25 za Švedsku.