Ruskinje prejake za Srbiju, sa CG "biti ili ne biti"

Rukomet 9. dec 201817:10 > 19:27
rss.org.rs

Rukometašice Srbije izgubile su od Rusije 29:25 (16:13) u prvom meču druge faze Evropskog prvenstva u Francuskoj.

U prvih dvadeset minuta Srpkinje su se veoma dobro držale, čak je utisak da su bile nešto bolje i da su mogle da steknu barem dva gola viška. To se nije desilo, a Ruskinje su počele da koriste tehničke greške i da ubrzavaju igru – u 21. minutu prvi put su imale +2, ubrzo su stekle i pet golova viška, da bi na poluvremenu bilo 16:13.

Nije odustajao tim Ljubomira Obradovića u sudaru sa olimpijskim šampionkama, na -2 (18:16) je Srbija imala dve igračice više i to nije iskoristila, potom ni još jedan napad za hvatanje priključka. Ispostavilo se da je to bila poslednja realna šansa za povratak u meč – u 44. minutu Ruskinje su prvi put stekle šest golova viška i do kraja su bez većih problema privele meč kraju.

Najefikasnija kod Srbije bila je Katarina Krpež-Šlezak sa sedam golova, a Jovana Stoiljković dala je pet, dok je na drugoj strani najbolja bila Darja Dmitrijeva sa sedam golova, a Ana Viharijeva upisala je šest.

Meč sa Rusijom trebalo je da se igra u subotu, ali je zbog protesta u Francuskoj pomeren, pa Srbija naredni sudar ima već u ponedeljak, sa Crnom Gorom od 21 sat.

Nešto ranije su Švedska i Francuska remizirale 21:21. Sada je Rusija prva sa šest bodova iz tri utakmice, druga je Francuska sa pet bodova iz četiri meča, treća je Švedska sa tri boda iz četiri meča, sledi Srbija sa dva boda iz tri meča, a Crna Gora i Danska imaju po dva boda iz tri utakmice.

Statistiku sa meča pogledajte OVDE:

U drugoj grupi druge faze Holandija je pobedila Rumuniju sa 29:24, dok je Mađarska bila bolja od Nemačke 26:25. Holandija je prva sa šest bodova iz tri meča, Rumunija ima četiri iz tri meča, po četiri boda imaju i Nemice i Mađarice, ali uz meč više od Rumunije, Norveška ima dva boda, a Španija je bez bodova.

Tok meča:

Srbija je povela golom Katarine Krpež-Šlezak sa krila. U narednim minutima igralo se tvrdo, Ruskinje su preokrenule, ali nijedan tim nije stvorio dva gola viška. Lep gol Radojevićeve u kontri za 3:3, zatim i Krpež-Šlezak sa sedmerca koji je iznudila Cvijićeva.

Imala je Srbija šansu za +2 – uz dve igračice više, Lekićeva je iznudila sedmerac, ali Krpež-Šlezak ovoga puta biva neprecizna. Još tri napada je Srbija propustila pre nego što su Ruskinje vezale dve kontre i preokrenule, da bi Krpež-Šlezak bila precizna sa krila za 5:5.

Ponovo su Ruskinje čuvale +1, i to tako što su dale dva gola sa igračicom manje, a bile su ubitačne u kontrama preko Managarove. Ipak, Srbija se držala sve do 21. minuta, kada je prvi put neka od selekcija došla do dva gola više – posle snažnog udarce Dmitirijeve bilo je 11:9.

Ni tajm aut selektora Obradovića nije do rezultat, Ruskinje su ubrzale tempo i lako dolazile do golova, dok je napad Srbije tekao sporo i potom je bio i oteža isključenjem Lavkove. Konačno, posle više od šest minuta posta, Srbije je postigla gol i smanjila na 14:10 preko Krpež-Šlezak.

Konsolidovale su se Srpkinje, Lavko je realizovala sedmerac, ubrzo je bilo -3, Dijana Radojević promašila je zicer da dodatno smanji zaostatak, pa je na poluvremenu bilo 16:13 za Rusiju.

Čuvala se Srbija u igri, a potom je izvršila pritisak, posle gola Tamare Radojević bilo je -2 (18:16), a srpski tim imao je napad sa dve rukometašice više. Prečka Stoiljkovićeve i ishitren šut Krpež-Šlezak, imala je potom Srbija još jedan napad da se dodatno vrati u igru, Čolićeva je čak odbranila i sedmerac, ali nije vredelo i Ruskinje su otišla na 19:16.

To je bio uvod u novu seriju Ruskinja, a posle pogotka Ane Sen iz kontre bilo je 22:17, pa je selektor Obradović bio prinuđen da traži tajm aut.

Otišla je Rusija ubrzo i na +6 – Srbija pokušava da se vrati, ali u odbrani nema rešenja za razigrane Ruskinje. Ulazimo u poslednjih sedam minuta meča, a Ruskinje čuvaju od četiri do šest golova prednosti.

Na kraju je Srbija izgubila sa četiri gola zaostatka, što nije loše u slučaju da gol razlika bude odlučivala o drugom mestu.