Svet dobija novog šampiona – Holandija ili Španija

Rukomet 13. dec 201911:30 > 11:39
Getty images/Elsa

Rukometašice Holandije i Španije igraće u finalu 24. Svetskog prvenstva u Kumamotou. Holanđanke su do svog drugog finala došle posle dramatične pobede nad olimpijskim šampionkama, selekcijom Rusije, rezultatom 33:32 (17:16), dok je u drugom polufinalu Španija nadigrala Norvešku - 28:22 (13:13).

Golom Laure Van der Hejden, 25 sekundi pre kraja meča, Holandija je povela rezultatom 33:32, a u poslednjem napadu za Ruskinje, promašila je sjajna Ana Vjahireva, koja je do tog trenutka postigla 11 golova.

Holanđanke su znale da proslave drugi ulazak u finale Svetskih šampionata, dok sa druge strane Ruskinje nisu mogle da sakriju tugu, pošto su prvim porazom na Turniru ostale bez šansi da dođu do svog petog svetskog zlata.

Tokom celog meča vođena je žestoka borba. Nijedna ekipa nije imala više od dva gola prednosti. Ruskinje su vodile do 26:24 (46. minut), ali je u poslednjih 10 minuta rezultatska prednost (27:26) prešla na stranu Holandije. Prednjačile su u završnici Lois Abing i Estavana Polman, a uzvraćala je Vjahireva. Na 32:32 izjednačila je svojim drugim golom Kristina Kožokar, međutim to nije bilo dovoljno da se ode u produžetke.

Polmanova je meč završila sa devet, a Lois Abing sa osam golova, dok su Van der Hejden i Dulfer upisale po pet. Tes Vester je zabeležila devet odbrana. U poraženom timu Ana Vjahireva je došla do 11 golova, dok je Ana Set dodala šest.

U drugom polufinalu, Španija je sjajnom igrom u drugom poluvremenu savladala Norvešku, rezultatom 28:22 (13:13). Držale su Skandinavke rezultatski priključak sve do 38. minuta, kada je Silje Vade smanjila na 16:17.ž

Od tog trenutka, zahvaljujući tandemu Penja Abaurea – Lopes Erero, četa Karlosa Vivera odlazi na +4 (17:21), što će biti dovoljno za čeličnu odbranu Furije, kojom je dirigovala golman Silvija Navaro Himenes.

U narednih devet minuta, Španija je došla do ogromnih osam golova prednosti (19:27), pa je u 53. minutu moglo da počne slavlje zbog najvećeg uspeha u istoriji. U pobedničkom timu sedam golova postigla je Aleksandrina Karbal Barbosa, šest je dodala Almudena Rodriges Rodriges, a po četiri Marta Lopes Erero i Nerea Penja Abaurea.

U selekciji Norveške pet golova je postigla Malin Larsen Aune, a po tri Stine Rusketa Skogrand i Kamila Herem.

Meč za bronzu između Rusije i Norveške na programu je u nedelju od 9.30 časova po našem vremenu, a finale između Holandije i Španije igra se istog dana od 12.30 časova.