Crna Gora namučila Rusiju, Hrvatska bolja od Rumunije

Rukomet 10. dec 202022:02 > 22:10
RSCG

Počela je druga, ili ti glavna runda takmičenja na Evropskom prvenstvu za rukometašice u Danskoj. Crna Gora je posle velike borbe i odlične partije poražena od Rusije sa 24:23, dok je Hrvatska pobedila Rumuniju sa 25:20.

Rusija koja je osvojila zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Brazilu, tokom grupne faze izvojevala je tri pobede. Savladala je Švedsku, Španiju i Češku, a uoči meča sa Crnom Gorom slovila je za velikog, slobodno se može reći apsolutnog favorita na papiru. Međutim, popularne „lavice“ koje su plasmanom u drugu fazu takmičenja ostvarile primarni cilj, borile su se kao prave lavice.

Uspele su da na agresivnost Ruskinja odgovore istom merom. Sprečile su tranzicionu igru, nisu klonule duhom ni kada je Rusija imala prednost od tri gola, pa je na kraju prvog poluvremena na semaforu pisalo 13:13. Jelena Despotović je postigla četiri, Đurđina Jauković tri, a Ema Ramusović i Majda Mehmedović i Jovanka Radičević po dva gola. Kod Rusije, raspoložene za igru u napadu, bile su Julija Managarova, Valerija Maslova i Darija Samokina sa po dva gola.

Izabranice Kima Rasmusena bile su odlične i u drugom poluvremenu, pa su sredinom ovog perioda vodile sa 19:17. Na žalost, Jovanka Radičević je promašila sedmerac, a zatim i zicer pa su Ruskinje uspele da se vrate u meč, a bio je to momenet u kojem je Crna Gora mogla i da prelomi meč u svoju korist.

Na deset minuta pre kraja na semaforu je pisalo 20:20, a za prikazano, rukometašice Crne Gore su zaslužile čestitke. Dilema je bila, da li će uspeti do kraja da kompletiraju podvig, da stignu do pozitvnog rezultata. Jasno je bilo da će im trebati i sreće, a ljubitelji rukometa u Crnoj Gori su se nadali da će sreća biti uz hrabre „lavice“.

Međutim, ovoga puta se nije potvrdilo da sreća prati hrabre. Crna Gora je propustila dve sjajne prilike, s druge strane Rusija napravila mini seriju i pobegla na 24:20. U tom trenutku bilo je jasno da je potrebno da se desi sportsko čudo, pa da Crna Gora stigne do pozitivnog rezultata protiv jednog od najvećih favorita na šampionatu Evrope.

Na 60 sekundi pre kraja, Crna Gora je smanjila na 23:24, imala je napad za izjednačenje, ali nije uspela da dođe u priliku da uputi udaraca ka golu. Pokušala je doduše Đina Jauković kada je isteklo vreme, ali…

Najefikasnije u sastavu Crne Gore bile su Jelena Despotović sa sedam Đurđina Jauković sa pet, Majda Mehmedović, Jovanka Radičević i Ema Ramusović sa po tri gola. Prevagu na tasu Rusije, donele su Darija Samokina, Polina Vadekina i Olga Fomina sa po četiri, odnosno Kristina Kozhokar i Julija Managarova sa po tri gola.

Hrvatska je nastavila sa odličnim partijama iz grupne faze takmičenja. Hrvatice su na početku meča bile u minusu od tri gola – 5:8, ali su do kraja prvog poluvremena, uz mnogo bolju odbranu i seriju lakih golova iz tranzicije, stigle su do 14:10.

Do kraja meča, Hrvatska je kontrolisala dešavanja na parketu i više nego zasluženo stigla do zlata vredne pobede, do pobede koja ih ostavlja u trci za plasman u polufinale Evropskog prvenstva.

Najefikasnije u sastavu Hrvatske bile su Valentina Blažević sa sedam, Larisa Kalaus, Kamila Micijević i Katarina Jezić sa po četiri gola. Kod Rumunije, bolje od ostalih, bile su Kristina Neagu sa šest, Julija Bukeski sa pet i Gabrijela Ostase sa tri gola.

Odigrana su još dva meča glavne runde šampionata Evrope. Francuske je pobedila Španiju sa 26:25 dok je Norveška nadigrala Holandiju sa 32:25.