Drama veka! Danska preživela neviđenu glupost Hansena

Vesti rukomet 27. jan. 202119:55 > 19:598 komentara
Rukometna reprezentacija Danske
Pool via REUTERS/Mohamed Abd El Ghany

Rukometaši Danske pobedili su teškom mukom domaćina Egipat u četvrtfinalu Svetskog prvenstva. Ni 80 minuta igre nije bilo dovoljno da se reši pobednik (35:35), ali posle sedmeraca je aktuelni prvak prošao dalje. Bio je to meč za anale rukometa, jedna od najvećih drama u istoriji.

U poslednjem minutu regularnog dela Egipat je vodio +1, ali su dve gluposti za 40 sekundi vodile u produžetak u kojem se branilac trofeja revanširao još većim propustima. Imali su +1 i napad na 30 sekundi do kraja, a Mikel Hansen, triput najbolji igrač sveta, na tri sekunde do kraja bacio je loptu nakon sudijskog zvižduka za pasivni napad. Crveni karton za Hansena, sedmerac za Egipat i novi produžeci!

Ušla je Dancima voda u uši, nisu mogli da priđu golu, a na drugoj strani ih je fantastični golman Landin držao u igri i na samo jednom golu zaostatka. Emil Jakobsen čak je promašio i sedmerac, a Danci su imali poslednji napad za izjednačenje. Organizovali su ga smušeno, ne bi ni stigli da šutnu, ali sada Egipćani prave sličnu grešku Hansenovoj – u poslednjoj sekundi na devetercu naleću na Gidsela (tačnije El Nasri), crveni karton i sada sedmerac za Dansku u poslednjoj sekundi! Uz mnogo sreće Magnus Landin daje gol i odlučivali su sedmerci.

Landin je opet bio heroj, odbranio je dva penala, uključijući i onaj Zejnu u poslednjoj seriji, a Svan Hansen je osigurao prolaz dalje.

Hansen je bio najefikasniji u skandinavskom timu sa deset golova, a po šest su upisali Jensen, Gidsel i Lase. U poraženom timu Omar je blistao sa 11 pogodaka, Eldera ga je pratio sa osam, a Zein je zabeležio pet.

Danska će se u polufinalu sastati sa boljim iz meča Norveška – Španija.

Tok meča:

Egipat je izvrsno počeo, prvih šest minuta Danci nisu dali gol, a na semaforu je stajalo 3:0. Međutim, Danska je brzo uhvatila priključak, ulaskom Saustrupa na pivotmena zaigrao je Jakobsenov tim još bolje i na poluvremenu je vodio sa 15:12.

Egipćani su igrali znatno iznad očekivanja i odoleli su na startu drugog poluvremena ne dozvolivši Dancima da se dodatno odlepe. Hansen u tom intervalu nije ličio na sebe, dao je tri lopte direktno u ruke rivalima, pa se Egipat vratio.

Hrabro je igrao domaćin, a nije se predao ni kada je u 50. minutu Danska otišla na +2. Predvođen inspirisanim desnim bekom Jahijom, Egipat čuva egal do samog finiša, a onda upravo Jahija u poslednjem minutu daje gol za 28:27.

Tada Egipćani vezuju dve gluposti. Prvo su dozvolili brzi centar Dancima i gol Magnusa Landina, a onda je Mahmun ušao u teren pre vremena i zaradio isključenje, uz promenu poseda.

Loše je Danska organizovala napad, na kraju je Hansen prodao loptu i ušlo se u produžetak.

Važan je bio početak. Gidsel je dao dva gola, jedan posle sjajne finte, a Landin je konačno pokazao zašto je bio najbolji rukometaš sveta za 2019. godinu – odbranio je semderac El Ahmaru, nedugo zatim još jedan udarac, a Danci su imali +2.

Činilo se da će Danci rutinski privesti meč kraju u drugih pet minuta jer su stalno držali +2, a Egipat nije imao ni napad za izjednačenje. Danska je imala +1 na 30 sekundi do kraja i napad, a onda je trostruki najbolji igrač sveta Hansen napravio glupost karijere. Na tri sekunde do kraja meča, nakon što su sudije svirale pasivni napad, Hansen je bacio loptu. Sudije su pregledale snimak, dale mu crveni karton, a Egiptu dodelile sedmerac. Sanad je ostao smiren – izjednačenje u poslednjoj sekundi, 34:34, novi produžeci!

Dancima je ušla voda u uši u napadi, nisu mogli da priđu golu, a Hendavi je branio kada bi nekako prišli. Razlika bi bila i veća od +1 za Egipat da nije bilo spektakularnog Landina, koji je imao tri sjajne odbrane i jedno isto takvo istrčavanje.

Emil Jakobsen čak je promašio i sedmerac na startu drugog dela drugih produžetaka, a Danci su imali poslednji napad za izjednačenje. Organizovali su ga smušeno, ne bi ni stigli da šutnu, ali sada Egipćani prave sličnu grešku Hansenovoj – u poslednjoj sekundi na devetercu naleću na Gidsela (tačnije El Nasri), crveni karton i sada sedmerac za Dansku u poslednjoj sekundi! Uz mnogo sreće Magnus Landin daje gol i odlučivali su sedmerci.