LŠ: Budućnost prebrodila FTC, CSKA slomio Krim

ŽRK Budućnost
ŽRK Budućnost/D.Starčević

Rukometašice Budućnosti u revanš meču osmine finala Lige šampiona poražene su od Ferencvaroša sa 29:28, ali su izborile plasman u četvrtfinale u kojem će igrati protiv aktuelnog šampiona Evrope, ekipe Đera. S druge strane, Krim iz Ljubljane nije uspeo da sačuva kapital od pet golova iz prvog duela. CSKA je slavio u Moskvi sa 27:21.

Raspoložene za igru u sastavu Budućnosti, koja je prvi meč dobila sa 22:19, bile su Jovanka Radičević sa devet, Ema Ramusović sa šest, Valerija Maslova i Majda Mehmedović sa po tri gola. Kod Ferencvaroša, bolje od ostalih bile su Emili Bolk sa pet, Anet Kovač, Anita Kovačiks, Gita Klujber i Zita Šučanski sa po tri gola.

Izabranice Bojane Popović odlično su počele meč u Budimpešti, pa su uz dobru igru u odbrani, uz nekoliko lakih golova iz tranzicije, vodile sa 3:0, 9:5. Stručni štab Ferencvaroša je pokušavao da pronađe postavu koja će uspeti da probije granitnu odbranu Podgoričanki, da uspostavi rezultatski egal.
Do kraja prvog poluvremena, Budućnost je nastavila sa sjajnom igrom pa je ovaj period igre dobila sa 15:9. Uz tri gola viška iz prvog meča, šampion Crne Gore je imao kapital od devet golova i nalazio se na pragu plasmana u četvrtfinale.

U nastavku meča, izabranice Bojana Popović su pomislile da je sve gotovo, ali se sa takvim epilogom nisu složile devojke iz Mađarske, pa su stigle do 20:21, a Amel Atingre je skinula semerac za izjednačenje. Ostalo je do kraja više od 15 minuta. Sjajno je branila Blanka Biro pa je pretila dramatična završnica. FTC je stigao do 21:21, a gol je postigla Emili Bolk.

Bilo je jasno da sledi rat nerava. Budućnost je uglavnom imala prednost od jednog gola, a FTC stizao do izjednačenja. Fenomenalna je u ovom periodu bila Ema Ramusović koja je bila nerešiva enigma za odbranu rivala. Atingre je skinula zicer, a Itana Grbić pogodila za 25:23. Atingre je skinula dva zicera, ali je i pored toga, na pet minuta pre kraja, na semaforu pisalo 27:26 za FTC.

Budućnost je bila u velikom problem jer je lako primala golove, dok je sa druge strane teško dolazila do realizacije. FTC je poveo sa 28:26, imao je i napad, ali je Atingre ponovo uspela da odbrani. Podgoričanka je očajnički trebao gol. Alison Pino je preuzela oggovornost i pogodila za 27:28, Atingre još jednom sjajno intervenisala, a Velerija Maslova na 30 sekundi pre kraja pogodila za 28:28, pa je slavlje moglo da počne.

Rukometašice Krima iz Ljubljane imaju za čim da žale jer su bile na pragu podviga, na pragu plasman u četvrtfinale, a za rivala su imale velikog favorita, ekipu CSKA iz Moskve.

Krim je prvu utakmicu na svom terenu dobio sa 25:20. U revanšu je početkom drugog poluvremena bio na 13:14, 14:15, ali je CSKA pojačao stepen agresivnosti u oba pravca. Odbrana je bila granitna, nizali su se laki golovi iz tranzicije, pa su Moskovljanke pobegle na 26:19 u samoj završnici meča.
Krim se nije predavao, nastojao je da svede defici ispod pet gola, ali CSKA je uspeo da pobedi sa 27:21, pa će u četvrtinalu igrati protiv rumunskog Bukurešta.

Prevagu na tasu CSKA, doneli su Darija Dmitrijeva sa sedam, Antonina Skorobogačenko sa pet, odnosno Polina Gorškova i Sara Ristovska sap o četiri gola. Kod Krima, raspoložene za igru u napadu, bile su Matea Pletikosić sa sedam, Samara Da Silva Vijera sa šest i Nataša Ljepoja sa tri gola.

Revanš mečevi osmine finala: CSKA – Krim 27:21 (20:25), Bukurešt – Valčea 21:27 (33:24), Đer – Bitinghajm 32:28 (37:20), Ferencvaroš – Budućnost 29:28 (19:22). Nedelja: Brest – Esbjerg (33:27), Rostov – Podravka (29:20), Odenze – Kristijanstad (36:35). U nedelju, 14. marta, prvi meč osmine finala odigraće Borusija iz Dortmunda i Mec.