Bogatstvo ukusa: Od kranjske kobasice do kremšnite

Kuvanje 24. avg 202212:00 0 komentara
kremšnita, krempita
mankica/Shutterstock, Inc.

Bez sumnje, i uzduž, i popreko, Slovenija je prelepa zemlja, a kulinarsko iskustvo koje možete da doživite u bilo kom delu nešto je što ne smete da propustite. I to čak i ukoliko ste samo u prolazu kroz Sloveniju.

Za slovenačku kuhinju može da se kaže da je jedinstvena, ali opet i nije, pošto su u velikoj meri na nju uticale susedne zemlje. Postoji neverovatan broj varijacija jela iz baš tih zemalja kojima je Slovenija okružena, koje imaju poseban šmek u odnosu na originalne verzije. Uopšte nije lako definisati te ukuse, pošto to jednostavno mora da se oseti.

Pomenuti uticaj je neverovatan – Italije sa zapada, Austrije sa severa, Mađarske sa istoka, Hrvatske i ostalih zemalja bivše Jugoslavije sa juga. Sve to je dovelo do toga da jela kakva probate u Sloveniji nemaju isti ukus kada ih jedete negde drugde, pa čak i da su sastojci identični.

Glavna odlika slovenačke kuhinje je raznolikost, što se posebno vidi po tradicionalnim jelima, koji se i te kako razlikuju između sebe. Kao zemlja, Slovenija je podeljena na sedam regiona, ali kulinarskih postoje čak 24, a procenjuje se da postoji preko 400 tipičnih lokalnih jela. U koji god deo da odete pronaći ćete posebne lokalne ukuse koji oslikavaju određeni predeo i tradiciju.

Kranjske kobasice
Dani Vincek/Shutterstock, Inc.

Tako, na primer, alpski deo Slovenije mnogi zovu „zemljom mleka i meda“ – slovenački med je globalno poznat, a naravno sa tog područja stižu i Kranjske kobasice. U velikom delu kulinarskih regiona Slovenije veliku ulogu imaju žitarice – od heljde, preko ječma do slada, pa ne čudi što su oni neizostavan deo pojedinih specijaliteta. Na primer, za mene je Ječmenka od svega što sam probala u Sloveniji, ostavila najveći utisak i naravno da se svake zime pravi, pošto je tada sezona kiselog kupusa.

Možda je sada i pravo vreme da pređemo na te specijalitete. Za mnoge je prva pomisao što se tiče Slovenije po tom pitanju sigurno kremšnita, i to ona sa Bleda, iz hotela „Park“. Krempite, kako ih mi zovemo, potiču iz vremena Austrougarske, ali njihovo pravo poreklo nije poznato. Recept za sada legendarnu poslasticu na Bled je 1953. godine doneo Ištvan Lukačević, a postoji podatak da je do 2009. godine u pomenutom hotelu napravljeno preko 10 miliona kremšnita.

I dok za kremšnitu ne možemo da kažemo da je čisto slovenačka, za Prekmursku gibanicu i te kako možemo. Kao što joj samo ime kaže, ta pita potiče iz Prekmurja, regiona koji se nalazi na samom istoku, uz granicu sa Mađarskom. U pitanju je pita sa makom, orasima, jabukama i švapskim sirom, koja je zaštićena, što znači da može da se sprema jedino pod imenom „Prekmurska gibanica“ po originalnom receptu. U Hrvatskoj, inače, imaju poslasticu koja je varijacija na istu temu, a nosi ime Bregovska pita. Od ostalih slatkiša, morate probati i Poticu, koja liči na štrudlu i pravi se sa 80 različitih filova.

Prekmurska gibanica
Bajnoci Peter/Shutterstock, Inc.

Svakako najveći specijalitet karakterističan za Sloveniju je već pomenuta Kranjska kobasica, koja je, da kažemo, otkrivena davne 1986. godine, a zaštićena je tek pre sedam. Vodi iz regiona Gorenjska, ali se pravljenje te kobasice proširilo na celu Sloveniju i, verujte, ukus onih kupljenih na komad i upakovanih ne može da se poredi. Kranjske kobasice su, inače, dimljene i po pravilu sadrže 68 odsto svinjskog mesa, 12 odsto govedine i ne više od 20 odsto slanine.

U Sloveniji su nezaobilazni i Štruklji – jastučići od testa koje je u većini slučajeva punjeno sirom. Prave se na više načina, bilo kuvanjem ili pečenjem u rerni, mogu da budu slani ili slatki – najpoznatiji su svakako sa sirom, orasima, jabukom ili makom. Tu su i žganci, koji su bili tradicionalno jelo u svakom seoskom domaćinstvu pre odlaska u polje, a prave se od palente i prezli i jedu se uz kiselo mleko, čorbu od pečuraka ili paprikaš, na primer. Već sam pomenula ječmenku, a slično jelo je svakako Jota, samo što se ona sprema bez ječma, a u nju idu repa, kupus, krompir i pasulj.

Ako se nekad uputite u Sloveniju, naša preporuka je da isprobate barem neka od ovih jela, ako ne i sva. Svakako bismo voleli da nam u komentarima i vi sami date preporuke šta nikako ne bismo smeli da propustimo da probamo od slovenačkih specijaliteta.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!