Završne borbe: Ko će do finala Svetskog prvenstva u odbojci?

Vesti SP u Odbojci 10. sep 20229:37 2 komentara
Nikola Grbić selektor Poljske

Ostale su na šampionatu sveta u odbojci još samo četiri ekipe. Subota je dan za polufinala 20. po redu Svetskog prvenstva. Do kraja dana u nedelju svet će dobiti novog (ili starog) odbojkaškog šampiona. Ali, prvo - polufinala.

U Katovicama će, u Spodek areni, prvo domaćin Poljska koju predvodi Nikola Grbić odmeriti snage sa Brazilom (18 sati, Sport Klub 1). Tri sata kasnije (uz prenos takođe na SK) Slovenija će se sastati sa Italijom. Termini za borbe za medalje u nedlju su isti – 18 i 21.

odbojkaška reprezentacija Brazila
volleyballworld

Poljska vs Brazil – SK 1, 18.00

Prvo polufinale donosi nam reprizu finala prošlog izdanja Svetskog prvenstva, tada je Poljska slavila u tri seta. Za treće mesto 2018. igrale su SAD i Srbija (3:1) koja je ove godine zaustavljena u osmini finala.

I Poljska i Brazil do polufinala su došli bez poraza. Poljska je u grupnoj fazi izgubila samo jedan set i to od Sjedinjenih Američkih Država koje je drugi put na prvenstvu pobedila u četvrtfinalu. I opet uz jedan izgubljen set. Brazil je u grupnoj fazi izgubio dva seta od Kube, a zatim još jedan od Argentine u četvrtfinalu.

odbojkaška reprezentacija Poljske
volleyballworld.com

Duel Poljske i Brazila doneće nam i okršaj trenutno najboljeg poentera šampionata i drugog najboljeg blokera prvenstva. Brazilac Jondi Leal je trenutno najbolji napadač šampionata sa 92 osvojena poena. Na drugoj strani mreže je Mateuš Binjek, drugi najbolji bloker prvenstva.

Biće ovo 65. međusobni duel Poljske i Brazila na nejvećim turnirima. Brazil je slavio 42 puta u prethodne 64 utakmice. U poslednjem duelu koji su odigrali, u preliminarnoj fazi Lige nacija ove godine, Brazil je slavio u četiri seta.

Obe reprezentacije imaju po tri titule prvaka sveta, a tri puta su se sastajali u finalima – Brazil je slavio 2006, a Poljska 2014. i 2018. godine.

Italija vs Slovenija – SK 1, 21.00

Drugo polufinale Svetskog prvenstva biće repriza prošklogodišnjeg finala Evropskog prvenstva u kome je Italija nakon pet setova neverovatne borbe postala šampion.

Italija nije izgubila ni jedan meč na šampionatu. Tokom grupne faze Italijani nisu ispustili niti jedan set. Ispustili su jedan set u osmini finala protiv Kube, a zatim su pobedili olimpijske šampione i osvajače Lige nacija Francuze u pet setova u četvrtfinalu. Francuska je grupnu fazu završila kao drugoplasirana u Grupi D, uz jedan izgubljen meč – od Francuza. Iako su bili domaćini grupne faze i imali domaći teren u prve dve runde nokaut faze Slovenci sada više nemaju tu prednost, ali je veliki broj navijača doputovao u Katovice.

Što se tiče duela ove dve reprezentacije na šampionatima sveta, prvi put su Italija i Slovenija odmerile snage pre četiri godine i to u grupnoj fazi kada je slavila Italija u četiri seta. Od tada su se dva puta sastali na svetskom nivou – oba puta u Ligi nacija. Oba meča završavana su u tri seta – Slovenija je slavila 2021, a Italija ove godine.

Slovenija je prvi put u polufinalu Svetskog prvenstva, a Italija se nada petoj svetskoj medalji. Italijani su tri puta bili šampioni, a imaju i jedno srebro. U ovom meču pokušaće da dođu do prvog finala Svetskog prvenstva još od 1998. godine.