Prvi poraz Srbije, sa Gaučosima za polufinale!

Vesti 8. sep 201913:17 > 16:41
fiba.basketball

Košarkaška reprezentacija Srbije pretrpela je prvi poraz na Svetskom prvenstvu u Kini. Orlovi su poraženi od Španije rezultatom 81:69. Srpski tim je tako zakazao susret u četvrtfinalu sa Argentinom, koja je nadigrala Poljsku.

Lider grupe J u drugoj fazi Svetskog prvenstva selekcija Španije odmeriće snage sa Poljskom u četvrtfinalu.

Srpski tim je mnogo bolje otvorio duel i posle uvodnih 10 minuta igre imao je osam poena prednosti.

Orlovi su nagovestili dobru i povezanu igru u napadu, ali je Furija u nastavku potpuno preuzela kontrolu nad duelom u Vuhanu.

Španci su drugu četvrtinu dobili rezultatom 32:17 i sjajnom odbranom uspeli da preokrenu.

Utakmicu je obeležilo i isključenje Nikole Jokića. Srpski centar je zbog prigovora sudiji, posle dosuđenog faula zaradio tehničku, a zatim je sudija odsvirao i drugu tehničku, zbog nastavka prigovora, što je značilo da će Jokić morati da napusti parket.

Tokom većeg dela drugog poluvremena ekipa Serđa Skariola imala je dvocifrenu prednost, a Srbija je samo u nekoliko navrata uspela da priđe na -9, što nije bilo dovoljno da ozbiljnije ugroze odličnu igru Španaca.

Izabranici Aleksandra Đorđevića napravili su mnogo grešaka u napadu, imali 17 izgubljenih lopti što su Španci znali da iskoriste i kazne na pravi način.

Najbolji u pobedi Furije bio je Riki Rubio sa 19 poena, pratili su ga Viktor Klaver sa 14 i Mark Gasol sa 11 poena.

U redovima Srbije istakao se Bogdan Bogdanović sa 26 poena i 10 skokova, što ga je učinilo prvim igračem na Svetskom prvenstvu sa više od 20 poena i 10 skokova još od 2006. godine kada je poslednji put to učinio Darko Miličić protiv Argentine.

Ujedno, to je bio i 100. meč selektora Aleksandra Đorđevića na klupi Srbije.

Srbija se sada okreće četvrtfinalnom meču sa Argentinom, koja je bila bolja od Poljske. Meč između Srbije i Argentine na programu je u utorak od 13 časova.

Španija će na megdan Poljacima.

Mečeve sa Mundobasketa pratite na kanalima Sport kluba.

Tok meča možete pratiti ovde:

Baš kao što se i očekivalo, utakmica u Vuhanu otvorena je velikom borbom dva, do sada, neporažena tima na Mundobasketu.

Posle četiri minuta igre i tvrde borbe rezultat je bio 6:6.

Poenima Bogdana Bogdanovića, Nikole Milutinova i Vladimira Lučića u nastavku Srbija je stigla do 13:6.

Nastavio je košarkaš Sakramenta sa dobrom igrom i pogodio trojku, ali se Španija i dalje dobro držala.

Dva minuta pre isteka prve deonice Orlovi su imali devet poena prednosti – 20:11.

Posle prve četvrtine tim Aleksandra Đorđevića imao je 20:13.

Na startu druge četvrtine Španci su pronašli svoj ritam i uspeli da priđu na samo pola koša zaostatka – 22:21.

I posle tajm-auta koji je zatražio selektor Đorđević u drugoj četvrtini, Španija je bila povezanija i agresivnija u napadu.

Iskoristila je Furija nekoliko greški Srbije, uspela to da kazni i stigne do vođstva 26:22.

Uspeo je srpski tim da priđe na 26:24, a Orlovima je „pomogla“ i tehnička greška za selektora Španije Serđa Skariola, koju je dobio zbog prigovora.

Potpuno je Furija u drugoj četvrtini preuzela kontrolu i, pre svega dobrom odbranom, uspela da održi prednost u tom delu igre.

Izgubljene lopte bile su najveći problem Srbije u tom periodu utakmice, a Španija je koristeći te greške stigla do 33:27.

Kontrolisala je Španija igru i minut pre kraja prvog poluvremena stigla do dvocifrene prednosti – 41:31

Tačku na odličnu igru Furije u drugom periodu stavio je Serhio Ljulj trojkom za 45:38 na poluvremenu.

Drugo poluvremeo počelo je poenima Španije, a nakon izgubljene lopte Nikoli Jokiću dosuđen je nameran faul, pa je Španija otišla na +14 – 51:37.

Šest minuta pre kraja treće četvrtine Nikola Jokić zaradio je tehničku grešku zbog prigovora posle sporne sudijske odluke o dosuđenom faulu, a nakon toga centar Denvera nastavio je da razgovara sa sudijom koji je isključio reprezentativca Srbije.

Kontrolisala je Španija stvari i u trećoj četvrtini, a Srbija je u nekoliko navrata pokušavala da se probudi zakucavanjima Bogdanovića. Ipak, to nije bilo dovoljno da se ozbiljnije ugrozi Furija, pa je posle 30 minuta igre u Vuhanu Španija i dalje imala dvocifrenu prednost – 67:56.

Prišla je Srbija i na devet poena zaostatka u nastavku, ali je Serhio Ljulj trojkom ponovo vratio dvocifreno vođstvo Španiji – 72:58.

Iako je Srbija nakon ukradene lopte preko Jovića mogla do kontre i smanjena prednosti Španije na -7, srpski plejmejker napravio je korake i tako smanjio šanse Orlova da ugroze protivnika u završnici meča.

Minut i po do kraja utakmice Španija je imala deset poena prednosti – 79:69.