Bogdan 'razmrdao' Srbiju i doneo joj peto mesto

Vesti 14. sep 201913:40 > 15:40
fiba.basketball

Košarkaši Srbije osvojili su peto mesto na Svetskom prvenstvu u Kini, pošto su u meču za popunu generalnog plasmana bili bolji od Češke rezultatom 90:81. Srbiji peto mesto ne donosi plasman na Olimpijske igre, pa se susret igrao za prestiž.

Srbija je odigrala prvo poluvreme u beživotnom maniru sličnom onom iz meča sa Argentinom, ali je u nastavku ekipa Aleksandra Đorđevića bila daleko energičnija i nametnula Češkoj svoj ritam, a „Orlovi“ su bili i daleko uspešniji van linije za tri poena.

Bez konkurencije najbolji u srpskoj ekipi bio je bek Sakramento Kingsa Bogdan Bogdanović, koji je navijačima pružio još jednu briljantnu šutersku partiju i na kraju meč završio sa 31 poenom.

U prvom poluvremenu Srbija je igrala veoma loše u odbrani, a Česi su dominirali igrom, koju je diktirao njihov najbolji igrač Tomaš Satoranski.

U trećoj četvrtini Bogdanović je na startu napravio seriju od 5:0 svojim poenima, a kada se Vladimir Lučić nadovezao trojkom, Srbija je uspostavila egal u rezultatu i potom nastavila da šutira veoma dobro, a u svemu je prednjačio Bogdanović.

Osim njega u pobedničkom timu istakli su se Nikola Milutinov sa 14 poena (6/6 iz igre, 2/2 penali) i 7 skokova, a Stefan Jović, koji je takođe imao veliku ulogu u preokretu, ubacio je 12 poena uz 7 skokova i 6 asistencija. Miroslav Raduljica i Nikola Jokić imali su po 7 poena, a centar Denver Nagetsa imao je i 14 skokova i 7 asistencija.

Kod Čeha istakli su se Patrik Auda sa 16 poena, Martin Peterka dodao je 14, Tomaš Satoranski imao je 13 uz 6 asistencija, a Ondrej Balvin je dodao 12.

Po završetku Mundobasketa Češka može da bude zadovoljna ostvarenim rezltatom i prikazanom veoma atraktivnom i efikasnom igrom – bio je to svakako najveći uspeh reprezentacije Češke od osamostaljenja.

Srbija turnir završava na petoj poziciji, uprkos predviđanjima pred start prvenstva, prema kojima je često bila apostrofirana kao prvi favorit za osvajanje zlatne medalje. Srbija takođe nije obezbedila direktan plasman na Olimpijske igre jer su dve reprezentacije iz Evrope koje su zabeležile bolji plasman Francuska i finalista Španija.

Srbija će morati da se izbori na plasman na turnir u Tokiju 2020. godine kroz neki od kvalifikacionih turnira, a prilično je očito da će Orlovi biti u prvom šeširu na žrebanju kvalifikacionih grupa.

Tok meča mogli ste da pratite na sajtu Sport kluba.

Odlično je krenula Srbija, Bogdanović je ubacio trojku, a zatim i dva penala nakon što je fauliran na prodoru. Bohačik je na drugoj strani pogodio trojku, Milutinov je dvaput zakucao posle asistencija Bogdanovića i Jokića, ali zbog dve izgubljene lopte Srbija nije imala veću prednost posle nešto više od tri minuta igre – 9:5.

Lučić je promašio dve otvorene trojke iz ćoškova, Satoranski je pogodio na drugoj strani, pa je Češka prišla na -1. Pogodio je Lučić u kontri, Raduljica sa distance, ali Česi su bili precizni za tri i izjednačili su na 15:15. Međutim, raspoloženi Bogdan ponovo je pogodio trojku, a Raduljica je dao koš od tabele za 20:15.

Posle tajm auta su se Česi trgli i opet izjednačili (20:20), što je bio rezultat posle prvih deset minuta igre.

Na početku drugog perioda pogodio je Satoranski za prvo vođstvo Češke, da bi Peterka svojom trećom trojkom doneo +6 (27:21). Lako su Česi dolazili do reketa, pa pogoci Gudurića i Raduljice nisu vratili rezultatsku ravnotežu. Birčević je napravio nesportsku grešku, na drugoj strani mu je lopta izašla iz koša, a posle poena Aude bilo je 32:25.

Bogdanović pogađa iz izolacije, ali Srbija deluje sporo i bezidejno, a posle alej-upa za Balvina na semaforu stoji 37:28, tajm aut Đorđevića. Nije mnogo pomoglo, posle trojke Bohačika bilo je 43:30, a selektor Srbije zatražio je još jedan tajm aut.

Nije bilo izrađene akcije ni posle tajm auta, ali je Bogdanović pogodio iz velike daljine, da bi Jović položio u kontri. Posle 7-12 za tri, promašili su Česi dva otvorena šuta, a Bjelica je poentirao uz faul i pogodio bacanje (43:38).

Serija je prekinuta na 8:0 bacanjima Balvina, a Marjanoviću su suđena dva faula u napadu, uz oštar protest Bogdanovića i selektora Đorđevića. Uz mnogo sreće je Satoranski ubacio trojku za 48:40, a na poluvremenu je bilo 50:41 posle prodora ponovo Satoranskog.

Na startu treće deonice Srbija je krenula dosta bolje – prvo je Bogdanović pogodio četvrtu trojku, a nakon još jednog uspešnog šuta za tri poena, koji je pogodio Vladimir Lučić, Srbija je došla do serije od 8:1 u drugom poluvremenu – 53:49.

Ipak, Češka ubrzo odgovara i poenima Aude i Satoranskog dolazi do prednosti 58:53.

Nakon pogotka Nikole Jokića iz „odbojke“ Srbija je došla do prvog vođstva u drugom poluvremenu, a kada je na manje od tri minuta pre kraja treće četvrtine Jović pogodio polaganje, Srbija je došla do prednosti od šest poena.

U poslednjem minutu treće četvrtine odbrana Češke je ostavila Stefana Jovća samog van linije za tri poena, a srpski plejmejker ponovo pogodio za +7 Srbije. Poslednja četvrtina je i završena tim rezultatom 69:62 za Srbiju.

Bogdanović je na startu četvrte četvrtine pogodio dve trojke, a nakon koša Nikole Jokića u 33. minutu Srbija je došla do maksimalnih +15. Bek Sakramento Kingsa nastavlja sa brutalnom šuterskom formom – u 35. minutu ima 31 poen (7/10 za tri poena).

Ipak, Češka se ne predaje i nakon dve trojke Palize Česi se vraćaju na -10, ali je meč već rešen.