Francuzi posle velikog preokreta odbranili bronzu!

Vesti 15. sep 20199:57 > 11:37
FIBA Basketball

Košarkaška reprezentacija Francuske osvojila je bronzanu medalju na Svetskom šampionatu pošto je u borbi za treće mesto savladala selekciju Australije 67:59.

Ekipa Vensana Kolea je u Pekingu odbranila treće mesto osvojeno pre pet godina u Španiji, dok su Bumersi propustili istorijsku šansu da osvoje prvu medalju na Mundobasketu.

Australija je bila bolji rival gotovo tri četvrtine, u finišu trećeg perioda imala je i maksimalnih 15 poena prednosti, ali je Francuska uspela da se vrati i osvoji drugu medalju na planetarnim šampionatima.

Iskusni Nikola Batum je ključnim trenucima ‘pogurao’ svoju ekipu, a koševe vredne bronzanog odličja postigli su Rudi Gober i pre svega Endrju Albisi, koji je trojke 3/4.

Nando de Kolo je bio najefikasniji sa 19 poena, Evan Furnije je dodao 16, dok su Albisi i Batum (6 asistencija) imali po 9 poena.

U poraženoj ekipi Džo Ingls je prednjačio sa 17 poena, a Peti Mils je imao dva manje.

U 14 časova u finalu Mundobasketa sastaju se Argentina i Španija.

Duel za treće mesto uživo pratite na portalu Sport Kluba.

Tok meča:

Australijanci su bolje počeli utakmicu, pa je posle trojke Milsa bilo 5:0. Prve poene za Francuze postigao je Furnije.

Prvi deo meča obeležili su faulovi u napadu i dobre odbrane. Iako je ubačen mali broj poena, velika borba vodila se na terenu, uz dosta kontakta.

Obe ekipe imale su i veliki broj izgubljenih lopti, ali se u takvoj situaciji bolje snalazila Australija koja je u poslednjem minutu vodila sa 16:8. Prva deonica završena je trojkom De Koloa za 16:11.

Nije se mnogo toga promenilo ni u nastavku. Igralo se sa mnogo kontakta, sporo i neorganizovano.

Australijanci su uspevali da održavaju prednost. Na ruku im je išlo i to što Furnije nije bio raspoložen, a i takav je bio najbolji poenter Francuske.

Na poluvreme su Bumersi otišli sa prednošću 30:21.

Franuzi su postigli najmanji broj poena u prve dve četvrtine na šampionatima sveta od 1963, kada su protiv Urugvaja za poluvreme ubacili samo 19.

Poenima Džoka Lendejla Australija je u 24. minutu imala najvećih 15 poena prednosti – 40:25. Francuska je u seriji, razigrali su se puleni Vensana Kolea i u 27. minutu vođstvo Bumersa je samo plus 6 – 44:38.

Australija posle tri četvrtine vodi 46:42.

Francuska je poslednju četvrtinu počela serijom 8:0 i prvi put na utakmici je povela 50:46.

Rudi Gober je na nešto više od dva minuta postigao prvi koš i svoj tim je doveo za korak bliže osvajanju bronzane medalje – 60:56.

Albisi pogađa treću trojku iz isto toliko pokušaja za 63:56 na 66 sekundi pre kraja.

Francuska je pobedila 67:59 i drugi svetski šampionat uzastopno osvojila bronzanu medalju.