Bolivija lak zalogaj za Orlove pred Mondijal

Vesti 9. jun 201816:48 > 20:03
Matthew Lewis/Getty Images

Fudbaleri Srbije savladali su Boliviju rezultatom 5:1 u prijateljskom meču u Gracu, u svojoj poslednjoj proveri pred Svetsko prvenstvo u Rusiji.

Orlovi su lako pobedili Bolivijce na polupraznom stadionu u Gracu, gde su stekli preko potrebno samopouzdanje pred Mondijal koji u Rusiji počinje 14. juna.

Južnoamerikanci su igrali u kombinovanom sastavu, dok je selektor Srbije Mladen Krstajić na teren poslao jaku ofanzivnu startnu postavu, koja će se verovatno naći i na početku meča protiv Kostarike 17. juna u Samari.

U defanzivi je mesto dobio i Nikola Milenković, dok su u sredini terena par činili Nemanja Matić i Sergej Milinković-Savić, uz ofanzivce Tadića, Kostića, Ljajića i isturenog Mitrovića.

Aleksandar Mitrović je postigao het-trik, golovima u 4, 23. i 68, Ljajić je bio precizan u 19, a i Ivanović u 42. minutu, dok je počasni pogodak za Boliviju postigao Kampos u 48. minutu.

Tok meča:

Srbija je u 4. minutu došla u prvu šansu za gol kada je iz okreta šutirao Aleksandar Mitrović. Lopta je završila u korneru, koji je zatim izveo Adem Ljajić. U skoku je najviši bio Mitrović i zatresao mrežu Bolivije za 1:0, a za svoj 14. pogodak u reprezentaciji.

Orlovi su nastavili sa terenskom inicijativom, a plod bolje igre je stigao u 19. minutu, kada je mrežu Bolivije zatresao Adem Ljajić.

Branislav Ivanović je prihvatio loptu na desnoj strani terena, prosledio je do Dušana Tadića na desnom krilu, koji je u srcu šesnaesterca Bolivije pronašao Ljajića, koji je matirao golmana Giljerma Viskaru.

Nije prošlo puno, a Srbija je povela sa 3:0. Ponovo je Ljajić bio u prvom planu, prošao je kroz sredinu terena do defanzivaca Bolivije, uposlio još jednom Mitrovića, koji je silovito šutirao u 23. minutu za visoko vođstvo Srbije u Gracu.

U 36. minutu je Srbija posle mirnog perioda igre imala priliku za 4:0, ali je udarac Nemanje Matića „zaustavila“ prečka.

Bivši kapiten reprezentacije Srbije Branislav Ivanović je u 42. minutu postigao sjajan gol, na svom 103. nastupu za reprezentaciju, čime se izjednačio na vrhu liste sa Dejanom Stankovićem.

Defanzivci Bolivije su kod ove akcije ostali potpuno statični, glavom je prvo odigrao Ivanović, pa Milenković, Matić i Milinković-Savić, da bi lopta ponovo došla do fudbalera Zenita koji je silovitim udarcem prosledio u mrežu.

Bolivijci su uspeli da smanje rezultatski zaostatak u 48. minutu, kada je u napadu bio Žasmani Kampos, koji je prevario Dušana Tadića kao poslednjeg igrača odbrane u tom momentu, a potom bez problema savladao i Stojkovića.

Selektor Srbije Krstajić je u drugom delu igre na teren uveo Marka Grujića, Luku Milivojevića, Miloša Veljkovića i Antonija Rukavinu, dok je do het-trika došao Aleksandar Mitrović.

Fudbaler Njukasla, koji je polusezonu proveo u Fulamu, povukao je sjajno loptu u 68. minutu kroz redove Bolivije, došao na oko 25 metara i prelepim udarcem u gornji levi ugao gola Viskare povisio na 5:1.

Do kraja susreta je Srbija nastavila sa terenskom dominacijom, a odlične prilike za Orlove propustili su Grujić dva puta, Kostić i Tadić.

Priliku da igraju za Srbiju protiv Bolivije dobili su i Prijović, Rajković i Radonjić.

Selektor Srbije Mladen Krstajić je za utakmicu na „Merkur areni“ u Gracu odredio sledeću startnu postavu, koja će najverovatnije biti i na terenu protiv Kostarike na prvoj utakmici na Mondijalu.

Srbija: Stojković – Ivanović, Milenković, Tošić, Kolarov – Matić, Milinković-Savić, Tadić, Ljajić, Kostić – Mitrović.

Na Mondijalu u Rusiji Orlovi će igrati u Grupi E protiv Kostarike u Samari 17. juna, protiv Švajcarske u Kalinjingradu 22. juna i protiv Brazila u Moskvi 27. juna.

Srbija je u ponedeljak u Austriji igrala već jednu prijateljsku utakmicu, u kojoj je kombinovani Krstajićev tim razočarao porazom od Čilea 1:0.