Furiozna Zbornaja izbacila Španiju, heroj Akinfejev!

Vesti 1. jul 201818:04 > 18:42
Dan Mullan, Getty Images Sport

Fudbalska reprezentacija Rusije plasirala se u četvrtfinale Mundijala, pošto je na "Lužnjikiju" bila bolja od Španije posle boljeg izvođenja penala. U regularnom toku meča u Moskvi bilo je 1:1, dok je Zbornaja slavila posle jedanaesteraca sa 4:3.

Milennium – sponzor vesti sa Svetskog prvenstva

Heroj velike pobede Rusije bio je golman Igor Akinfejev, koji je u penal ruletu odbranio udarce Kokea i Jaga Aspasa, u trećoj i petoj seriji.  Rusija će u četvrtfinalu igrati protiv boljeg iz meča Hrvatska – Danska, koji se od 20,00 igra u Nižnjem Novgorodu.

Španci su u 12. minutu poveli kada je sopstvenu mrežu zatresao Sergej Ignaševič, dok je Artjom Dzjuba u 41. minutu izjednačio sa penala.

Prvi penal za Španiju sigurno je izveo Andres Inijesta, dok je na 1:1 izjednačio Fjodor Smolov. Za Špance je zatim pogodio Đerar Pike, a isto je za Ruse uradio Sergej Ignaševič. U trećoj seriji penal za Španiju je promašio Koke, odnosno, odlično je odbranio Akinfejev. Zatim je prednost Rusiji od 3:2 doneo Golovin, ali je Serhio Ramos poravnao na 3:3. Denis Čerišev je bio siguran za 4:3, dok je Jago Aspas bio neprecizan u petoj seriji i Rusija je otišla u četvrtfinale. Ponovo je sjajno intervenisao Igor Akinfejev, koji je iako se bacio u desnu stranu udarac po sredini gola odbranio nogom.

Španija je brzo povela, posle svega 12 minuta igre kada je Asensio centrirao sa desne strane. U duelu na drugoj stativi su bili Segej Ignaševič i Serhio Ramos, lopta je pogodila 38-godišnjeg ruskog defanzivca i završila u mreži Igora Akinfejeva. Posle toga nije bilo mnogo prilika, a Španci su uglavnom konstantno držali loptu u nogama i imali su mnogo veći posed lotpe.

U 36. minutu meča je Aleksandar Golovin ima najbolju priliku za Ruse kada je šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali je plasirana lopta proletela pored gola Davida De Hee.

Penal je u 40. minutu skrivio Đerard Pike, koji je u skoku visoko podigao ruke, a lopta ga je pogodila u vazdušnom duelu u ruku. Siguran egzekutor je bio Artjom Dzjuba. U 46. minutu je odličnu priliku imao Dijego Kosta kada je dobio loptu u prostor ali je odbranio Igor Akinfejev.

U drugom poluvremenu je Španija i dalje držala loptu ali nikako nije uspevala da napravi šansu, dok je Rusija bezuspešno pokušavala iz kontri. U 85. minutu je Andres Inijesta šutirao sa 16 metara iz poluvoleja ali je odbranio Igor Akinfejev. Odbitak je probao u mrežu da plasira Jago Aspas ali je ruski golman opet intervenisao.

Posle 90 minuta igre je ostali 1:1, pa se otišlo u produžetke, a potom i penale, koji su doneli veliku pobedu Rusima.