Finale za pamćenje – Francuska je prvak sveta!

Vesti 15. jul 201816:05 > 19:56
Catherine Ivill, Getty Images Sport

Fudbalska reprezentacija Francuske postala je šampion sveta, pošto je u finalu Mundijala u Rusiji savladala Hrvatsku sa 4:2.

Milennium – sponzor vesti sa Svetskog prvenstva

Francuska je na stadionu „Lužnjiki“ u Moskvi došla do svoje druge titule šampiona sveta, pošto je prethodno Zlatni globus osvojila i 1998. godine, kada je bila domaćin planetarnog šampionata.

Hrvatska je napravila najveći uspeh u istoriji reprezentativnog fudbala, pošto je pre 20 godina u Francuskoj bila treća.

U Moskvi je odigrano spektakularno finale, u kojem je viđeno mnogo toga – autogol, upotreba VAR sistema, kardinalna greška golmana, mnogo golova, ali i upad navijača na teren, odnosno članova feminističke pank grupe Pusi rajot.

Francuska je povela u 18. minutu pošto je sopstvenu mrežu zatresao hrvatski ofanzivac Mario Mandžukić, dok je na 1:1 izjednačio Ivan Perišić deset minuta kasnije.

Hrvatska je u prvom poluvremenu bila bolji rival na terenu, ali je od 38. minuta gubila sa 2:1 pošto je penal realizovao Antoan Grizman. Prethodno je Perišić igrao rukom u svom šesnaestercu, a glavni sudija Nestor Pitana je posle asistencije VAR sistema pokazao na belu tačku.

U nastavku su Vatreni ponovo krenuli agresivnije, ali su Francuzi iskoristili njihovu nesigurnost u 59. minutu kada je strelac bio Pol Pogba i u 65. minutu, kada je pogodio Kilijan Mbape za 4:1.

Četiri minuta kasnije je strelac bio i Mario Mandžukić za konačnih 4:2, posle neshvatljive greške golmana Francuske Iga Lorisa, koji je pokušao da se poigra sa protivničkim napadačem, ali je duel izgubio.

Statistika

Selektor Francuske Didije Dešan je postao treći čovek u istoriji koji je i kao igrač i kao trener osvojio Svetsko prvenstvo. Pre njega su to uspeli Brazilac Mario Zagalo i Nemac Franc Bekenbauer.

Za najboljeg igrača finalne utakmice proglašen je francuski napadač Antoan Grizman, dok je Zlatna kopačka otišla u ruke engleskog ofanzivca Harija Kejna (šest golova).

Hrvatski napadač Mario Mandžukić je postao drugi igrač u istoriji Mundijala koji je bio strelac gola i autogola na jednom meču. To je učinio i Holanđanin Erni Brants protiv Italije 1978. godine.

Francuski napadač Kilijan Mbape je postao drugi najmlađi strelac u finalima SP sa 19 godina i 207 dana. Najmlađi je i dalje legendarni Pele sa 17 godina i 249 dana 1958. godine u Švedskoj.

Tok meča:

Meč je počeo odmeravanjem snaga na sredini terena, a prvi prekršaj na utakmici napravio je Luka Modrić nad defanzivcem Francuske Samjuelom Umtitijem u 2. minutu.

Hrvatska je na početku meča prigrabila više loptu, po levoj strani je pokušao Ivan Perišić, ali bez uspeha. Vatreni su krenuli nešto oštrije, a novi prekršaj je napravio u napadu Mandžukić nad Umtitijem.

Strinić je u 8. minutu probio po levoj strani, ali su Francuzi loptu izbacili loptu u korner. Modrić je centrirao, ali je izbacio Žiru, a potom je intervenisao u skoku i Varan.

U 11. minutu je ponovo pripretila Hrvatska, kada je Perišić došao do lopte u šesnaestercu Francuske, ali nije uspeo da šutira.

U prvih 15. minuta Francuska je bez šanse, dok je Ivan Perišić stalna pretnja po levoj strani koju čuva desni bek Trikolora Pavar.

Kilijan Mbape je najzad u 17. minutu dobio loptu po desnoj strani, prošao je Strinića, pokušao je da asistira ka srcu šesnaesterca, ali su Hrvati uspeli da zaustave prvi napad Francuske.

Gooool – Kao grom iz vedra neba došao je gol Francuske u 18. minutu. Antoan Grizman je izveo slobodan udarac iskosa desno sa oko 25 metara, loptom je gađao Rafaela Varana, ali je napadač Hrvatske Mario Mandžukić posle skoka glavom savladao svog golmana Danijela Subašića.

Mario Mandžukić je postao i prvi fudbaler koji je postigao autogol u finalima Mundijala.

Gooool – Posle iznenadnog gola Francuske inicijativa Hrvatske je utihnula, ali je ipak došlo do izjednačenja u 28. minutu.

Ngolo Kante je dobio žuti karton zbog zaustavljanja kontranapada Hrvatske, Luka Modrić je izveo slobodan udarac na desnu stranu, uspeo je da loptu prihvati Šime Vrsaljko, a potom i Domagoj Vida i na kraju Ivan Perišić. Hrvatski ofanzivac je na ivici šesnaesterca prvo prevario Ngolo Kantea, snažno šutirao po sredini u levu stranu gola Lorisa koji nije mogao ništa – 1:1.

Gooool – Francuska je ponovo povela posle deset minuta igre. Nakon kornera Ivan Perišić je u svom šesnaestercu igrao rukom, a sudija Nestor Pitana je rešio da se konsultuje sa VAR sistemom. Odluka je doneta posle više pregleda – penal za Francusku u 38. minutu. Loptu je prihvatio Antoan Grizman, šutirao je sa 11 metara u donji desni ugao hrvatskog gola, dok se Subašić bacio u suprotnu stranu – 2:1.

Zbog prekršaja je žuti karton dobio i Lukas Ernandez u francuskom timu.

U 43. minutu je posle skoka Rebića šutirao Dejan Lovren, ali su Francuzi uspeli da se odbrane. Vatreni su izveli korner, gađao je Domagoj Vida sa sedam, osam metara, ali je odlična prilika prošla bez bolje realizacije, pošto je lopta otišla daleko od gola Lorisa.

Jedina reprezentacija koja je uspela da preokrene i osvoji titulu posle zaostatka na poluvremenu bio je Urugvaj na prvom Mundijalu 1930. u meču protiv Argentine. Od 1:2 do 4:2.

Počelo je drugo poluvreme u Moskvi i nije bilo promena u sastavima timova.

U 48. minutu opasan napad Hrvatske. Ante Rebić je prošao po levom krilu, šutirao je pod prečku snažno, ali je odlično odbranio Igo Loris.

Još dva opasna napada Hrvatske na početku drugog dela igre, dok se Francuska povukla u svoj šesnaesterac. Najzad je uspeo u 52. minutu Kilijan Mbape da probije odbranu Hrvatske po desnom krilu, ali je pravovremeno zaustavljen.

Posle toga je došlo do kratkog prekida meča kada je nekoliko navijača uletelo na teren, pa su morali da reaguju redari.

U 54. minutu je Didije Dešan izveo iz igre defanzivnog vezistu Ngoloa Kantea, verovatno zbog povrede, a zamenio ga je Stiven Nzonzi.

Goool – Francuska vodi sa 3:1, a strelac je u 59. minutu Pol Pogba. Kilijan Mbape je još jednom izbacio defanzivce Hrvatske po desnoj strani, dodao je do Grizmana, koji je posle tri kontakta loptu prosledio do Pola Pogbe. Vezista Mančester Junajted je šutirao lagano desnom nogom, ali je blokiran. Na njegovu sreću lopta mu se vratila na levu nogu, a on ovoga puta nije pogrešio. Uhvatio je Subašića nespremnog, plasirao u njegovu desnu stranu za 3:1.

Goool – Hrvatska je potpuno razbijena, dok Francuska vodi sa 4:1 od 65. minuta. Lukas Ernandez je dugo držao loptu po levoj strani terena, prošao je čuvara, dodao do mladog Kilijana Mbapea, koji je sa više od 20 metara šutirao pored Domagoja Vide. Mladi Mbape je gađao desnom nogom u desni donji ugao Subašića, koji je samo ispratio loptu.

Goool – Golovi padaju kao na traci, ovoga puta posle kardinalne greške golmana Francuske Iga Lorisa u 69. minutu – 4:2. Samjuel Umtiti je vratio loptu Lorisu, golman Totenhema i Trikolora se poigravao, a to je iskoristio Mario Mandžukić, koji je uspeo da mu je otme i zatrese mrežu.

Dva minuta kasnije Zlatko Dalić je na teren umesto Anta Rebića na teren poslao Andreja Kramarića. Na drugoj strani Dešan je umesto Matudija na teren poslao Korentana Tolisoa.

U 78. minutu je Ivan Rakitić pokušao sa oko 20 metara, ali je njegov opasan šut prošao pored leve stative Lorisovog gola.

Dešan je izveo i treću izmenu, ušao je Nabil Fekir, dok je izašao Olivije Žiru. Dalić je na teren poslao Marka Pjacu, dok je igru napustio Ivan Strinić.

Hrvatska je krenula na sve ili ništa, ali se Francuska povukla i zatvorila sve prilaze svom golu. Glavni arbitar meča Argentinac Nestor Pitana je produžio meč za pet minuta.

U 90+2. minutu prvi žuti karton za Hrvatsku, dobio ga je Šime Vrsaljko zbog faula nad Grizmanom.

Ipak, meč je završen bez promene rezultata, a Francuska je osvojila drugu titulu šampiona sveta u istoriji.

Na portalu Sport Kluba pratite i finale Mundijala kroz prizmu statistike OVDE.

Vatreni su na SP u Rusiji pobedili u grupi Nigeriju (2:0), Argentinu (3:0) i Island (2:1), u osmini finala Dansku 3:2 posle penala (1:1), u četvrtfinalu Rusiju posle penala 4:3 (2:2), a Englesku u polufinalu 2:1 posle produžetaka.

Trikolori su u grupnoj fazi bili bolji od Australije (2:1), Perua (1:0), dok su protiv Danske igrali 0:0. U osmini finala Francuska je pobedila Argentinu sa 4:3, u četvrtfinalu Urugvaj sa 2:0, a u polufinalu Belgiju sa 1:0.

Francuska je bila šampion sveta 1998. godine, dok je u Nemačkoj 2006. godine u finalu izgubila od Italije. Hrvatska je najveći uspeh ostvarila 1998. godine kada je bila treća na svetu.

Francuska i Hrvatska su igrale pet puta u istoriji, a Trikolori imaju tri pobede, dok je dva puta bilo nerešeno. Najvažniju utakmicu su odigrali 1998. godine u polufinalu Mundijala, kada je Francuska slavila sa 2:1.

Poznate su i startne postave finalnog meča:

Francuska: Loris, Pavar, Varan, Umtiti, Ernandez, Pogba, Kante, Matuidi, Mbape, Grizman, Žiru. Selektor: Didije Dešan.

Hrvatska: Subašić, Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić, Rakitić, Brozović, Rebić, Modrić, Perišić, Mandžukić. Selektor: Zlatko Dalić.

Sudija: Nestor Pitana (Argentina).