Gođi zlato i istorija, Vonovoj samo bronza u spustu!

Matthias Hangst/Getty Images

Italijanska skijašica Sofija Gođa osvojila je zlato u spustu na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu i tako ostvarila najveći uspeh svoje karijere.

Gođa je postala prva Italijanka koja se okitila najsjajnijim odličjem u spustu, a to je učinila prešavši stazu dugu 2.775 metara za minut, 39 sekundi i 22 stotinke.

Srebro je osvojila Norvežanka Ragnhild Movinkel, koja je zaslužna za iznenađenje dana, dok je bronza pripala olimpijskoj šampionki iz 2010. godine Lindzi Von.

Pred spust su sve oči bile uprte u Amerikanku, koja je posle svih povreda koje je imala sve podredila Pjongčangu. Međutim, ispostavilo se da sreda nije bila njen dan i da je odskijala dovoljno dobro tek za bronzu.

Gođa je u potpunosti zasijala, baš na mestu gde je prošle godine stigla do prve, a potom i druge pobede u karijeri. Italijanka je pokazala da joj staza u Jeongseonu u potpunosti odgovara, pa je na svojim debitantskim Igrama došla do prve medalje, a ujedno je i ispisala nove stranice istorije.

Ezra Shaw/Getty Images

Movinkelova je posle veleslaloma bila sjajna i u spustu, a samo devet stotinki delilo je od toga da napravi još veće iznenađenje. Norveška skijašica je za 38 stotih delova sekunde nadmašila Vonovu, kojoj je bronza treća olimpijska medalja. Pored titule u spustu, Amerikanka se pre osam godina u Vankuveru okitila i bronzom u superveleslalomu.

Najbolje tri sledila je Tina Vajrater iz Lihtenštajna, koja je bila 16 stotinki iza Vonove, ispred Amerikanke Alis Mekenis i Korin Zuter iz Švajcarske. Prvih deset kompletirale su Brizi Džonson, Mišel Gisin, Viktorija Rebensburg i Ramona Zibenhofer.

Za razliku od skijaša, skijašice nisu imale nikakvih problema sa vremenskim uslovima kada je došao red na spust. Prva nas stazi bila je Austrijanka Kornelija Hiter, koja je umalo pala pre nego što je prošla kroz cilj, a to se videlo po njenom vremenu – 1:41.04 minut. Hiterova tako nije dugo zadržala prvu poziciju, pošto ju je sa čela pomerila već sledeća skijašica –Zuterova, koja ju je nadmašila za 75 stotinki.

Švajcarkinja je izabrala zanimljivu trkačku liniju, ali se ispostavilo da je Vajraterova imala mnogo bolju, pošto je prva bila brža od minut i 40 sekundi. Vajraterova je duž staze uspela da nadoknadi vreme, sve je bolje skijala, a upravo na taj način pripretila joj je Gođa. Skijašica koja je slavila na probnoj trci Svetskog kupa u Južnoj Koreji nije uspevala da nađe pravi ritam u gornjem delu staze, ali kada je to učinila već je postigla dobru brzi i u cilju je za 63 stotinke bila bolja od Vajraterove.

Alexis Boichard/Agence Zoom/Getty Images

Između Vajraterove i Gođe startovala je Francuskinja Tifani Gotije, koja nije mogla ni na koji način da im pripreti, a isti slučaj je bio i sa Kirom Vajdle, koja je na stazu izašla pre Vonove. Amerikanka se mučila u prvom delu staze, činilo se da okleva, a to se videla i po njenom vremenu, pošto je samo na prvom prolaznom vremenu bila ispred Gođe. Duž staze, njen zaostatak se povećavao, a na kraju je za 47 stotinki ostala ’kratka’.

Druga američka skijašica Brizi Džonson nije mogla da pripreti u borbi za sam vrh, a ispostavilo se da je isti slučaj bio i sa Švajcarkinjom Larom Gut. Gutova je izgubila kontrolu posle drugog prolaza i tako je ostala bez plasmana, da bi posle nje još jedna Amerikanka Loren Ros izgubila mnogo vremena i bila najsporija od svijh skijašica koje su do tada završilen trku.

Austrijanka Štefani Fenir, koja je bila najbrža na jednom od tri treninga, skijala je odlično u prvom delu staze, ali ju je jedna greška mnogo koštala, pa je došlo do njenog izletanja. Njena sunarodnica Zibenhofer napravila je nekoliko grešaka, njen zaostatak je konstantno rastao, pa pravu šansu za sam vrh nije ni imala. Sličan slučaj bio je i sa Gisinovom, da bi Mekenisova nagovestila iznenađenje, pošto je do polovine staze bila ispred Gođe, ali je potom izgubila mnogo vremena.

Tom Pennington/Getty Images

Među skijašicama koje su takođe popustile u donjem delu staze bile su i Rebensburgova, Nađa Fankini i Federika Brinjone iz Italije, koje su izletele sa staze i Austrijanka Nikol Šmidhofer. Posle svih njih, Movinkelova se postarala za još jedno veliko iznenađenje u Pjongčangu, pošto je odskijala trku svoje karijere, za samo devet stotinki je bila sporija od Gođe i to joj je donelo srebro ispred Vonove. Tu je bio i kraj skijašicama koje su mogle da priprete u borbi za medalje, pa nije bilo više nikakvih promena na samom vrhu.

Aktuelna svetska šampionka u spustu Ilka Štuhec zbog povrede je morala da propusti Zimske olimpijske igre u Pjongčangu, ali i kompletnu sezonu. U njenom odsustvu boje Slovenije branila je Maruša Ferk, koja je zauzela 19. mesto. Od skijašica iz regiona, na stazi se našla i Elvedina Muzaferija iz Bosne i Hercegovine i na kraju je bila 31. od isto toliko takmičarki koje su završile trku.

Skijašice poslednja individualna trka u Pjongčangu čeka u četvrtak, za kada je zakazana alpska kombinacija, koja je zbog predviđenih loših vremenskih uslova pomerena za dan ranije.