Slovenija srušila SAD, preokret Slovačke protiv Rusa!

Hokej na ledu 14. feb 201815:04 > 15:21
Ronald Martinez, Getty Images Sport

Hokejaši Slovenije pobedili su reprezentaciju Sjedinjenih Američkih Država rezultatom 3:2 posle produžetka na startu turnira na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu. U drugom meču dana u grupi B slovački hokejaši su posle preokreta pobedili tim Olimpijaca iz Rusije sa 3:2.

Slovenački državni tim napravio je veliko iznenađenje na prvom meču u Južnoj Koreji, a heroj pobede bio je Jan Muršak, koji je u 38. sekundi produžetka savladao američkog golmana za konačnih 3:2.

Američki tim, koji je na ZOI u Pjongčangu oslabljen neigranjem hokejaša iz NHL zbog spora oko novca za osiguranje igrača i televizijskih prenosa, bio je veliki favorit, a protiv slovenačkih Risova ispustio je i prednost od 2:0.

Prednost oklopnicima SAD doneo je Brajan O’Nil u 18. minutu prve trećine, dok je na 12:57 minuta druge deonice na 2:0 povisio Džordan Grinvej.

Kada se činilo da će Slovenci ostati bez pobede došlo je do preokreta. Blaž Gregorc je prvo na 5:49 u trećoj deonici smanjio rezultat, a onda je do prvog gola na turniru došao Muršak. On je na minut i po do kraja smestio pak iza leđa američkog čuvara mreže, da bi zatim dokrajčio protivnika u produžetku.

On je posle asistencije Tičara i Urbaša prevario golmana SAD Rajana Zapolskog, nakon čega je Slovenija došla do dva boda.

Olimpijci iz Rusije silovito su krenuli protiv Slovačke na startu olimpijskog turnira, a u petom minutu već su vodili sa 2:0. Prvi pogodak pripisan je Vladislavu Gavrikovu, iako se posle projektila Vjačeslava Vojinova pločica odbila od slovačkog hokejaša i završila iza leđa golmana Branislava Konrada.

Samo 74 sekunde kasnije Kiril Kaprizov je u stilu majstora bejzbola dočekao pak koji je Nikita Gusev lansirao i veoma precizno ga poslao u gornji desni ugao mreže.

Slovaci su u završnici prvog dela uzvratili istom merom, za 110 sekundi golovima Petera Olvečkog i Martina Bakoša izjednačili su i na prvi odmor otišli sa rezultatom 2:2.

U nastavku su Slovaci sastavili redove, pojačali napad, a pravi šok za ledenu družinu Olega Znaroka usledio je u 48. minutu, Bakoš je prosledio pak Peteru Čerešnjaku, a Vasilij Košečkin je treći put vadio pak iz mreže.

Iako su glavni pretendenti na olimpijsko zlato iz B grupe ostali bez bodova u prvom kolu, i Amerikanci i Olimpijski sportisti iz Rusije imaju šansu da ostvare olimpijski san jer po sistemu takmičenja, posle grupne faze sve ekipe nastavljaju sa ledenim okršajima.

U sledećem kolu, u petak, SAD igraju protiv Slovačke, a OAR protiv Slovenije.