Klebo i Sundbi za novo zlato Norvežana

Nordijsko skijanje 21. feb. 201812:07 > 12:08
Matthias Hangst/Getty Images

Norveški skijaši Johanes Hesflot Klebo i Martin Junsrud Sundbi okitili su se zlatom u timskom sprintu i tako svojoj zemlji doneli četvrto zlato u skijaškom trčanju na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu.

Klebo i Sundbi su slavili u vremenu od 15 minuta, 56 sekundi i 26 stotinki, sa sekundom i 71 stotinkom prednosti u odnosu na olimpijce iz Rusije Denisa Spicova i Aleksandera Bolšunova. Na trećem stepeniku pobedničkog postolja našli su se Francuzi Moris Manifika i Ričar Žuv, koji su bili 31 stoti deo sekunde dalje.

Norvežani su kontrolu nad trkom preuzeli posle prve izmene i od tada se nisu osvrtali. Iza njih je viđena velika borba, u kojoj su Šveđani ostali kratkih rukava, uprkos tome što su u ranoj fazi trke čak bili i u vođstvu. Markus Helner i Kale Halfvarson su na kraju imali tri sekunde zaostatka u odnosu na olimpijske šampione.

Klebo i Sundbi su novom pobedom nastavili dominaciju Norvežana u skijaškom trčanju, pošto su osvojili četiri od pet mogućih zlata. Njihov maksimalni učinak onemogućio je Švajcarac Dario Kolonja, koji je bio najbolji na 15 kilometara slobodnim stilom. Simen Hegstad Kruger je bio najbolji u skijatlonu, Klebo je slavio u sprintu klasičnim stilom, a njih dvojica su sa Sundbijem i Didrikom Tensetom trijumfovali u štafeti.

Do kraja Zimskih olimpijskih igara u Pjongčangu skijaše čeka još trka na 50 kilometara masovnim startom, koja je na programu u subotu.