Istorijsko zlato za kanadski miks u karlingu

Zimski sportovi 13. feb 201814:01 > 14:25
Dan Istitene/Getty Images

Kanadski tim u sastavu Kejtlin Lous i Džon Moris osvojio je zlatnu medalju u karlingu u prvom takmičenju mešovitih parova na Zimskim olimpijskim igrama, pobedivši u finalu dvojac iz Švajcarske Dženi Pere-Martin Rios.

Lous i Moris su u finalnom duelu bili bolji od vladajućih svetskih šampiona Dženi Pere i Martina Riosa iz Švajcarske rezultatom 10:3, čime su opravdali ulogu favorita takmičenja u Pjongčangu.

Lousova je tako došla do druge zlatne medalje na ZOI u karijeri, jer je najsjajnije odličje osvojila i u Sočiju 2014. godine kao deo ženskog tima Kanade. Njen partner Džon Moris u svojoj kolekciji ima takođe još jednu zlatnu medalju, ali sa ZOI 2010. godine u Vankuveru. Tada je bio zlatni u sastavu muškog tima Kanade.

Kanađani su na startu turnira doživeli poraz od Norveške, ali su do kraja ubedljivo osvarili osam pobeda, a i u finalu su u velikom stilu ostvarili trijumf.

U finalu je kanadski miks poveo sa 2:0 u prvoj rundi, dok je Švajcarski dubl uspeo u drugom periodu igre da izjednači. Od tada je na ledu u Pjongčangu dominirala ekipa iz Kanade, koja je u trećoj rundi došla do četiri poena, da bi zatim izgubila petu sa 1:0, a dobila naredne dve sa po 2:0.

Do bronzane medalje nešto ranije u toku dana došli su Olimpijci iz Rusije Anastasija Brizgalova i Aleksandar Krušeljnicki, koji su u borbi za treće mesto savladali Kristin Skaslien i Magnusa Nedregotena iz Norveške sa 8:4.

Takmičenje u standardnom formatu karlinga, sa četvoročlanim muškim i ženskim ekipama, počinje u sredu.