Srbija poražena od Čilea, težak put do polufinala

ATP cup 3. jan 20227:47 > 14:37 8 komentara
AP Photo/Steve Christo

Čile je dobio Srbiju 2:1 u drugom kolu grupne faze ATP kupa. Bilo je veoma uzbudljivo i isrcrpljujuće, Filip Krajinović je u tri seta dobio Alehadra Tabila, da bi Dušan Lajović predao svoj duel Kristijanu Garinu. Dubl Ćaćić Sabanov poražen je u meč taj-brejku. Srbija sada mora da dobije Španiju 3-0, ali da izgubi najviše jedan set kako bi prošla dalje.

Prvi meč igrali su Filip Krajinović i Alehandro Tabilo, a dobio je srpski igrač 2:1. Po setovima je bilo 6:4, 3:6 i 7:6. Duel je trajao skoro dva i po sata. Potom su na terenu bili Dušan Lajović i Kristijan Garin, a iako je Srbin igrao odlično morao je da preda u trećem setu pri rezultatu 3:0 za Čileanca. Pobednika su odlučivali dublovi. Za Srbiju su igrali Nikola Ćaićić i Matej Sabanov, dok su za Čile nastupili Alehandro Tabilo i Marselo Tomas Barios. Na kraju su dobili Čileanci 6:4, 3:6 i 10:7.

Dubl Ćaćić Sabanov propustio dobru šansu

Čileanci su bolje počeli meč jer su odmah uzeli brejk i poveli 2:0. Ipak Sabanov i Ćaćić su počeli da igraju znatno bolje pa su preokrenuli na 3:2 napravivši prvi brejk.

Nije trajao dugo taj period dobre igre srpskog dubla. Sabanov je imao izuzetno loš servis gem i Čileanci su brzo poveli 5:3 i iza toga završili set.

U drugom je srpski tandem opet loše počeo i odmah je izgubio servis. Držali su Čileanci tu prednost do šestog gema. Tada su Ćaćić i Sabanov napravili brejk i izjednačili na 3:3. Uspeli su da overe brejk uz malo muke ali ipak je bilo 4:3. Raspalili su se Ćaćić i Matej Sabanov, proigrali su i prilagodili se jedan na drugoga pa su dobili set 6:3 i obezbedili meč taj-brejk.

U njemu su Čileanci bolje počeli i vodili su 4:1, ali su Sabanov i Ćaćić uzvratili pa su izjednačili na 4:4. Sve je bolji bio srpski dubl i poveo je 6:5. Četiri poena uzastopna je tada Srbija izgubila i Čile je imao tri meč lopte na 9:6.

Lajović se borio ali predao u trećem setu

Dušan Lajović i Kristijan Garin izlaze na teren posle Krajinovića i Tabila. Garin je 17. igrač sveta koji će biti prilično veliki zalogaj za Ducija. Ipak Lajović bi baš protiv Garina mogao da počne jedno drugačije poglavlje u ovom delu karijere i da pokrene svoju sezonu. Igrali su međusobno dva puta, 2013. i 2018. i po jednu pobedu imaju i Dušan i Kristijan.

Lajović i Garin su igrali prvi set u kom je bilo čak sedam brejkova. Prvo je popustio Lajović, potom je on pravio brejkove da bi krajem prvog seta igrao fantastičan tenis. Dobio je prvi deo meča 6:4.

I drugi set je Duci odlično počeo, delovalo je da je Garin preumoran i da je samo pitanje trenutka kada će pretrpeti brejk. Ipak svoje šanse Lajović nije iskoristio, Kristijan je uspeo da ostane u setu i da napravi brejk. Dobio je drugi set 6:4.

U trećem je Garin dobio tri gema, napravio je dva brejka, a bilo je jasno da Ducija muči povreda. Imao je problem sa stopalom ili sa grčevima i na kraju je predao duel.

Tok meča:

Lajović je odmah u prvom gemu morao da spašava brejk lopte, ali je isto zadesilo i Garina u drugom. No Čileanac je imao samo jednu brejk priliku da spasi što mu je i pošlo za rukom pa je bilo 1:1. I u trećem gemu je Garin imao brejk šanse, Duci se borio ali nije uspeo da zadrži servis. Četvrtu brejk priliku u tom gemu Garin je iskoristio i poveo 2:1. Ipak Lajović je uspeo iza toga da vrati brejk i izjednači na 2:2, a zatim je odigrao sjajan servis gem koji je trajao svega minut za vođstvo 3:2. I u narednom gemu je Duci mučio Garina koji nije uspeo da spasi treću brejk loptu u tom gemu. Lajović vodi 4:2. Garin je iza toga vratio brejk.

Opet je Dušan ukrao servis Kristijanu. Vodio je Garin 40:15, ali je Lajović opet napravio brejk u dugačkom gemu pa je tako poveo 5:3. Opet je Dušan pretpeo brejk, ali je zatim Garin imao čak tri set lopte i to na servis protivnika. Bilo je 0:40, i Garin je sve te brejk šanse spasio. Lajović je napravio još jednu meč loptu i uspeo je da je iskoristi za pobedu 6:4 u prvom setu.

Na početku drugog seta je Lajović poveo, a zatim je imao dve brejk prilike u veoma dugom drugom gemu. Ipak Garin je dobio i taj maratonski gem i izjednačio je na 1:1. Deluje da u drugom setu Kristijan gubi snagu jer Dušan olako osvaja svoje servis gemove dok se Garin za svoje muči. Do kraja seta se Garin oporavio, dobio ga, a u trećem je Lajović predao meč zbog povrede.

Težak meč za Krajinovića, ali pobeda!

Tabilo je 139. igrač sveta, ali je drugi reket svoje zemlje pa je na taj način stigao do ATP kupa. Filip Krajinović je trebalo da bude veliki favorit protiv ovog tenisera koji uglavnom igra turnire iz Čelendžer serije.

Prvi set je uglavnom bio u egalu, ali je Krajinović iskoristio iskustvo i napravio je bitan brejk u sedmom gemu. U drugom setu je Filip bolje počeo, vodio je 2:0, a zatim je imao veliki pad u igri i čak pet uzastopno izgubljenih gemova. Dobio je Tabilo taj set 6:3. Pred kraj seta je Fića uhvatio ritam pa je uspeo da izdrži turbulentan početak trećeg seta.

U njemu su bili česti brejkovi, a nakon svega se išlo u taj brejk. Garin je poveo 2:0, kada je Krajinović zaređao sa čak pet poena pa je na promeni strana Srbin imao vođstvo 4:2, a zatim je bilo i 6:2. Tri meč lopte Filip nije iskoristio i Tabilo je tako smanjio na 6:5. Ipak sledeći poen dobija Krajinović uz veliku podršku mreže i tako je dobio taj brejk 7:5.

Tok meča:

Za sada Tabilo i Krajinović igraju bez brejka pa je posle prva tri gema 2:1 za Čileanca. Četvrti gem je bio malo problematičan za Fiću. Nije bilo brejk šansi ali je Tabilo prvi put stigao do izjednačenja i nekoliko puta je pretio servisu srpskog igrača.

Iza toga je Filip uspeo da dođe i do brejka u sedmom gemu. Tada je Tabilo imao 30:0, ali je Krajinović zaređao sa nekoliko poena i dobio je gem uzevši servis protivniku. Do kraja seta je Krajinović zadržao svoju prednost i uspeo je da dobije taj deo meča 6:4.

I drugi set Fića bolje počinje. Odmah je napravio brejk i to sa nulom. Ipak u četvrtom gemu je Tabilo napravio prvi brejk na meču. Čileanac je tada imao prvu brejk priliku protiv Krajinovića koji je solidno otvorio taj servis gem ali je ipak izgubio servis. 2:2. Bio je to ubedljivo najlošiji deo Krajinovićeve igre jer je od vođstva 2:0 izgubio dva puta servis pa je Čileanac poveo 4:2. Održao je Tabilo tu prednost, ali je ako ništa barem pred kraj seta Krajinović opet pronašao svoj ritam posle pet uzastopno izgubljenih gemova. Srpski igrač je imao veliki pad u igri, pre svega mentalno pa ga je to koštalo drugog seta.

U trećem setu je Krajinović odmah izgubio servis, ali je fokus izgubio i Tabilo. Čileanac je imao niz grešaka pa je izgubio servis za 1:1 u trećem delu meča. Zatim je Fića dobio i treći gem, a ubrzo je napravio još jedan brejk pa je poveo 3:1. Ipak odmah je Alehandro Tabilo vratio brejk i to uz nekoliko čudesnih poteza. Od pet gemova trećeg seta čak četiri su bili brejkovi.

Teniseri su držali svoj servis, a čak je Filip Krajinović imao jednu brejk priliku koju je Tabilo spasio. Bilo je to pri rezultatu 4:3 za srpskog igrača. Pri rezultatu 5:5 je Filip imao servis gem u kom je spasio jednu brejk šansu. Nisu milimetri voleli Filipa u tom gemu koji je trajao preko pet minuta, a jednim sjajnim drop šotom je završio taj deo igre. Tabilo je po drugi put morao da servira za ostanak u meču.