Novak slomljen u Parizu, Tim dominantno do polufinala!

ATP 7. jun 201710:42 > 13:36
Getty Images Sport, Julian Finney

Najbolji srpski teniser Novak Đoković ubedljivo je poražen u četvrtfinalu Rolan Garosa protiv Austrijanca Dominika Tima. Sedmi teniser sveta je dominanto prošao u polufinale pošto je slavio sa 7:6 (7-5), 6:3, 6:0, i za finale će igrati protiv Rafaela Nadala.

Đoković je tako ostao bez titule osvojene prošle godine na Rolan Garosu, a izgubio je i veliki broj bodova (1640). Takođe, srpski teniser je ostao bez drugog mesta, jer ga je pretekao Rafael Nadal, a mogao bi da padne i na četvrto mesto ako Sten Vavrinka uđe u finale Rolan Garosa.

Novak je u četvrtfinalu bio daleko od željene forme, a kako je duel odmicao Tim je bio sve dominantniji i na kraju je posle dva sata i 17 minuta ubedljivo slavio pa će igrati protiv Nadala, kome je prethodno meč predao Pablo Karenjo Busta.

Đoković i Tim su se do sada sastajali pet puta, Srbin je imao maksimalan broj pobeda, a protiv austrijskog tenisera do sada je izgubio samo jedan set. Trenutno drugi teniser sveta je sedmog na ATP listi prvi put savladao pre tri godine u Šangaju, a onda su usledile pobede u Majamiju, Rolan Garosu (2016),  ATP finalu, a poslednji duel su imali nedavno u Rimu. Tada je u polufinalu turnira Đoković očitao lekciju Timu sa 6:1, 6:0.

Duel dvojice tenisera je trebalo da se odigra u utorak, ali je posle vremenskih nepogoda u Parizu odložen za sredu.

Tok meča:

Meč na vetrovitom terenu i ni blizu ispunjenim tribinama stadiona „Suzan Lenglen“ je počeo Đokovićevim servis gemom, koji je Srbin osvojio, iako je Austrijancu prepustio tri poena. Tim je brzo stigao do 1:1, a onda je u narednom gemu iskoristio četvrtu brejk loptu za 2:1.

Ipak, Đoković nije dugo ostao u zaostatku već je odmah u narednom periodu igre ubedljivo došao do 0:40, i oduzeo servis Timu za novo izjednačenje (2:2).

Prvi set je nastavljen velikom borbom i maratonskim gemovima, u kojima je Tim odlično pogađap bekhend paralele i vinere, ali Đoković nije odstupio pa je uspeo da uzme novi brejk za 4:2. To nije dugo potrajalo jer je Austrijanac već u narednom gemu uzvratio, pa je ponovo došao do egala.

U desetom gemu je Tim ponovo bio na servisu, a Novak je imao i dve lopte za brejk i set, ali ih nije iskoristio. Nastavljena je ujednačena igra, posle koje se ušlo u taj-brejk.

Koliko je teniserima bilo teško da kontrolišu servis govori i podatak da su prvih šest poena u taj-brejku završena minibrejkovima, dok je prvi „blokadu“ probio Tim za 4:3.

Novak je zatim osvojio jedini poen na svoj servis u taj-brejku, ali je mu je u najvažnijim momentima popustila koncentracija. Iako je uspeo da spase prvu set-loptu za Tima, drugu je poslao u mrežu, što je bila njegova 17 neiznuđena greška u setu. Tim je došao do 1:0 u setovima sa 7:6 (7-5).

Posle samo 19 minuta u drugom setu Dominik Tim je brzo došao do prednosti od 3:0. Novak je loše servirao, nikako nije mogao da „uhvati“ ritam, a to je mladi Austrijanac obilato koristio. On je u drugom gemu iskoristio treću brejk loptu, dok se srpski teniser posle neuspelog drop šota okliznuo, pa nije mogao da sustigne udarac Tima.

Novak je najzad uspeo da osvoji prvi gem za „minus“ od 3:1, ali mu Tim jednostavno nije dozvoljavao da se vrati u set. Austrijski teniser je gotovo rutinski „tukao“, naročito iz bekhenda, dok Srbin nije uspevao da dođe do ozbiljnije šanse za brejk. Jedinu priliku je imao u sedmom gemu, ali nije iskoristio brejk loptu, pa je Tim poveo sa 5:2.

Austrijanac je u istom ritmu nastavio do kraja seta, a iako je napravio duplu servis grešku kod 5:3 i 40:15, to mu nije mnogo zasmetalo da iskoristi drugu set loptu. Tim je posle 40 minuta borbe u drugom setu poveo sa 2:0 – 7:6 (7-5), 6:3.

Bezvoljno je delovao Novak Đoković, a „so na ranu“ mu je Tim sipao odmah u trećem setu. Srbin je odmah bio u problemu, pošto je Tim odmah uzeo brejk. Prvu šansu za brejk je propustio jer je lopticu zahvatio ramom, ali je drug iskoristio zahvaljujući novom lošem udarcu Đokovića.

Austrijanac je zatim nastavio da demonstrira silu snažnim udarcima, sigurnim servisima i novim brejkovima. Tim je osetio da protivnik više nema šansi za povratak u meč, pa je još brutalnije krenuo da „razvlači“ Novaka, koji se i sam izgleda već odavno bio predao. Posle samo 19 minuta bilo je 5:0 za Dominka Tima, koji je servirao za meč.

Tim je u velikom stilu i završio meč, a Novak je položio oružje ne osvojivši nijedan gem u poslednjem setu (6:0).