Osveta Danilu: Novak preokretom do istorijskog 37. mastersa

ATP 7. nov 202117:20 > 18:11 89 komentara
Novak Đoković
Justin Setterfield/Getty Images

Srpski teniser Novak Đoković osvojio je masters turnir u Parizu, pošto je u hali „Bersi“ posle preokreta rezultatom 2-1 (4:6, 6:3, 6:3) pobedio drugog tenisera sveta Danila Medvedeva.

Bio je to 37. trijumf za Đokovića na turnirima serije masters 1.000, po čemu je sada najuspešniji svih vremena – Rafael Nadal ima 36, a Rodžer Federer 28. Bila je to ukupno 86. titula za srpskog tenisera u singu u karijeri, po čemu je peti svih vremena iza Konorsa, Federera, Lendla i Nadala. Ovo je šesta titula u Parizu za srpskog tenisera.

Đoković, koji je u polufinalu pobedom nad Hubertom Hurkačem obezbedio prvo mesto ATP liste na kraju godine, sada u međusobnim duelima sa Medvedevom ima 6 pobeda i 4 poraza. Ovim trijumfom se Moskovljaninu donekle osvetio za poraz u finalu US opena u tekućoj sezoni (6:4, 6:4, 6:4).

Đoković Medvedev SofaScore
SofaScore

Prvi put se dogodilo da finalisti US opena igraju odmah posle i finale u Bersiju. Takođe, bio je ovo drugi put u istoriji da u Parizu finale igraju dvojica najbolje plasiranih igrača – 1990. godine to su učinili Boris Beker i Stefan Edberg.

TOK MEČA mogli ste da pratite u direktnom prenosu na Sport klubu 1, a u tekstualnoj formi na sajtu Sport kluba.

Tok meča pratite i uz naš sajt:

Na početku duela Medvedev je odabrao da prvi prima servis, tako da će prvi udarac na duelu izvesti srpski teniser.

Prva dva poena na meču donela su duge razmene koje je grešakama okončao Đoković, a potom Rus dolazi do tri vezane brejk-lopte. Prve dve spasava posle dobrih servisa, ali treću ne uspeva. Pokušao je srpski teniser da skrati loptu, ali je pogrešio, pa Medvedev odmah na startu uzima servis protivniku.

Nastavlja Đoković da greši i u drugom gemu, i to u velikoj meri – triput je pogrešio srpski teniser bekendom, a jednom posle udarca iz forhenda, pa Medvedev potvrđuje brejk i vodi 2:0. Ubrzo Đoković bez izgubljenog poena smanjuje na 2:1, a viđena je i prva neiznuđena greška ruskog tenisera.

Deluje kao da se Đoković probudio posle izuzetno lošeg starta, bolje se kreće i dolazi do tri vezane brejk-lopte. Prvu koristi posle dvostruke servis-greške Moskovljanina, pa je rezultat poravnat – 2:2.

Đoković odlično igra, i vodi 3:2, iako je u petom gemu Medvedev poveo sa 30:15. Od trenutka kada je Rus potvrdio brejk u drugom gemu, Đoković je od odigranih 14 poena osvojio čak 12.

U šestom gemu je još jasnije da Medvedeva ne služi servis kao na samom startu, kao i da Srbin igra znatno bolje. Dolazi Đoković do brejk-lopte, ali Medvedev dobro odigrava i spasava je. Potom Medvedev dvaput odlično servira – beleži jedan as, a drugi servis Đoković ne uspeva da „riternira“, pa je rezultat 3:3.

Nastavlja se uzbudljivi prvi set, a u sedmom gemu viđen je već treći brejk. Medvedev je posle nervoznog starta srpskog tenisera došao do 40:0, Đoković je spasao prve dvre brejk-šanse rivala, ali je potom izuzetno odigrao Medvedev, skratio loptu, a Đoković, koji nije uspeo da je stigne, mogao je samo da aplaudira rivalu. Rezultat je 4:3 za Medvedeva, koji ima priliku da servira. Borio se Đoković u osmom gemu, imao je priliku da dođe do brejk-lopte, ali je ovog puta nije iskoristio, pa je Rus potvrdio prednost brejka i poveo 5:3.

Dobar tenis se igra u Bersiju u duelu dvojice najboljih igrača sveta. Đoković uspeva da stigne do 5:4, a u poslednjem poenu imao je i malo sreće – Medvedev je odlično izgradio poziciju dugim forhendom, ali je potom „zicer“ poslao u aut. Danil će sada servirati za prvi set.

Posle 41 minuta tenisa Medvedev se nalazi na set do osvajanja turnira. Koristi prvu od dve set lopte i dolazi do prednosti 1-0.

U drugom setu Đoković odlično kreće i dobrom igrom u prvom gemu dolazi do vođstva 1:0 bez izgubljenog poena. Velika je borba u drugom setu i Medvedev stiže do izjednačenja 1:1 posle prelepog drop-šota. Treba naglastiti da se u tim trenucima publika u Bersiju ponaša prilično neodgovorno i pravi buku tokom poena, pa je sudija prinuđen da opomene neodgovorne navijače.

Uprkos tome što je na servisu bio prekinut nekoliko puta, Đoković uspeva da osvoji treći gem i povede 2:1 u drugom setu.

Đoković dolazi u četvrtom gemu do brejka posle velike borbe jer je Medvedev servirao za 2:2, ali Novak tada osvaja tri poena zaredom, koristi prvu brejk-loptu i vodi sa 3:1. Nastavlja veoma dobro da igra Đoković, a u petom setu posle veoma dobrih servisa potvrđuje brejk i dolazi do 4:1.

Medvedev je zaigrao bolje i osvojio servis-gem za 4:2, a Đoković u ovom trenutku ima čak 13 forhend vinera. Na prethodnom duelu dvojice tenisera, finalu USO, Novak je u tri seta osvojio svega tri direktna poena tim udarcem. U narednom gemu je testiran Đoković, dolazi Medvedev do 30:15, ali posle dva dobra servisa i visprene reakcije Beograđanin vodi 40:30, a potom Medvedev greši iz forhenda, pa Đoković vodi 5:2, a Medvedev servira za ostanak u setu.

Odlično se kreću obojica tenisera, a Medvedev dolazi do 30:30 posle izvanrednog trčanja i promena pravaca. Briljira Medvedev preciznim udarcima, kombinuje snažne forhende i kratke drop-šotove, pa smanjuje zaostatak u drugom setu – 5:3.

Na 30:30 viđen je sjajan poen. Medvedev je demonstrirao impresivnu sposobnost da stigne veoma teške lopte i na kraju iznudio grešku srpskog tenisera na mreži, pa stigao do brejk-lopte. Ipak, Đoković neutrališe brejk-priliku rivala, takođe na mreži. Dolazi Medvedev i do druge brejk-lopte, Novak je spasava, a zatim sledi neverovatan poen.

Odličan tenis se igra, a do treće brejk-šanse dolazi Medvedev posle neverovatne reakcije na mreži, a prethodno je stigao sjajne lopte srpskog tenisera. Đoković spasava i treću brejk-priliku, a opet ga je izuzetno „namučio“ Medvedev koji ne odustaje. Ubrzo Srbin dolazi do prve set-lopte, ali posle duge razmene greši.

Fantastičan je Medvedev, odličan u razmenama sa osnovne linije, ali Đoković je često na mreži i odigrava fantastične voleje. Jedan mu je doneo i treću set-loptu, a nju koristi i asom poravnava na 1-1 u setovima.

Odlučujući set Medvedev otvara osvajanjem servis-gema, iako je svoje prilike imao Đoković. Prvi gem na Đokovićev servis Srbin otvara sa tri vezana poena, od kojih je treći bio za pamćenje. Medvedev je stigao „nemoguće“, ali je Đoković bio dobro pozicioniran. Zatim je Rus dobio dva poena, smanjio na 40:30 i umalo je došao do izjednačenja, ali je promašio „zicer“, pa je rezultat u trećem setu 1:1.

Nekoliko odličnih poena viđeno je u naredna dva gema, a u četvrtom gemu trećeg seta Đoković je posle jednog poena pao i ogrebao lakat. Bacio je na vreme Srbn reket i odmah je ustao, tako da je jasno da nije došlo do povrede. U petom gemu Đoković igra strpljivo i posle jedne duge razmene Medvedev greši, pa se dolazi do izjednačenja. Đoković igra strpljivo, čeka grešku Medvedeva, a Rus šalje predugu loptu i prvi teniser sveta dolazi do brejka. Vodi 3:2 i serviraće za potvrdu brejka.

Đoković uspeva da potvrdi prednost brejka, a zatim u sedmom gemu izuzetno loše igra Rus, pravi četiri greške i Đoković je nadomak titule – 5:2. Ipak, srpski teniser ne uspeva da „zatvori“ meč na svoj servis, Medvedev dobija dodatnu energiju u smanjuje na 5:3 i servira za ostanak u meču. Nervozan je Medvedev, a Đoković koristi prvu meč loptu – bio je to veoma dug i napet poen, ali na kraju Srbin na kraju dolazi do nove titule na masters turnirima.