Čilić i Ćorić doveli Hrvate na korak od 'salatare'

Davis Cup 23. nov 201813:49 > 19:43
Justin Setterfield/Getty Images

Teniska reprezentacija Hrvatske posle prvog dana finala Dejvis kupa sa Francuskom u Lilu ima prednost 2:0, što znači da joj samo jedan trijumf fali za istorijski uspeh i osvajanje druge 'salatare'. Hrvatima su dva poena u borbi za titulu doneli Borna Ćorić i Marin Čilić.

Ćorić je do trijumfa nad Žeremijem Šardijem na startu velikog finala došao sa 6:2, 7:5, 6:4, posle dva sata i 19 minuta igre. Posle njih su se na terenu našli Čilić i Žo-Vilfrid Conga, a u tom duelu je hrvatski teniser slavio sa 6:3, 7:5, 6:4, a taj meč je trajao tri minuta duže nego prvi.

Rutinski je 12. teniser sveta dobio prvi set. Koristio je makasimalno slab procenat prvog servisa Francuza (58%), pa je do brejka došao već u prvom gemu. Bio je sigurniji Ćorić u razmenama, čini se i odlučniji, pa je novi brejk napravio u trećem gemu (3:0). Razigrao se u nastavku i Šardi, ali je bilo isuviše kasno da nadoknadi zaostatak.

Znatno veća borba vodila se u drugom setu. I jedan i drugi su imali šanse na servise rivala. Ipak, u završnici je više strpljenja pokazao Ćorić, pa je u 11. gemu napravio brejk, koji mu je doneo i set. U trećem je hrvatski teniser nastavio u istom ritmu, a rivalu je servis oduzeo u trećem setu i tu prednost uspeo da zadrži do kraja, uprkos tome što je pri vođstvu 4:3 zatražio medicinski tajm-aut zbog bola u kvadricepsu.

U drugom meču, Čilić je nastavio tamo gde je Ćorić stao pre njega, a sam početak protekao je u znaku izjednačene borbe. Za hrvatskog tenisera je ključni gem bio šesti, kada je iskoristio prvu priliku za brejk, a potom je održavao prednost. Ćilić je imao šansu da već u osmom gemu završi set, ali se Conga odbranio, da bi prvi reket Hrvatske zatim bez izgubljenog poena poveo 1:0 u setovima.

Drugi set je bio znatno neizvesniji, pa je Čilić morao da spasava dve brejk lopte u osmom gemu pre nego što je stigao do izjednačenja 4:4. Usledili su gemovi bez izgubljenog poena, da bi hrvatski teniser oduzeo servis Congi u 11. gemu, a potom slično kao u setu ranije odservirao za 2:0, a da Francuzu nije prepustio nijedan poen.

Čilić je u trećem setu odigrao u istom ritmu, a takođe mu je jedan brejk bio dovoljan da ga reši u svoju korist. Conga je tri puta imao šansu da oduzme servis hrvatskom teniseru, ali mu je Marin pružio veliki otpor i nije dozvolio preokret.

Duel Francuske i Hrvatske nastavlja se u subotu dubl susretom, dok su za nedelju zakazani preostali singl mečevi.

Inače, osim Ćorića i Čilića u sastavu Hrvatske su i Franko Škugor, Mate Pavić i Ivan Dodig. U sastavu Francuske su Lukas Puj, Pjer Ig Erber i Nikola Mau.

Francuzi brane titulu osvojenu prošle godine, dok će Hrvatska pokušati da osvoji drugu ‘salataru’, pošto je 2005. godine savladala Slovačku u Bratislavi.

Od naredne godine, 18 reprezentacija učestvovaće u elitnoj trci, a šampion će biti poznat posle završnog turnira, koji će se odigrati od 18. do 24. novembra u Madridu.