Đoković i vetar, "ljubav" koja traje

Getty Images/Darrian Traynor

Grobna tišina na Rod Lejver Areni. Sparno je, ljudi su tromi i pospani, a na terenu Novak Đoković ne daje razloge za uzbuđenje jer na delove razbija igru svog protivnika Tatsume Ita.

Posle 16 minuta na semaforu stoji 5:0, a za 22 prvi set je gotov. Vetar, taj toliko puta neželjeni Novakov pratilac (ko je rekao US open 2012. i Rolan Garos 2019?), ovoga puta neće mu poremetiti planove. Barem je tako izgledalo na površini, a onda se 31-godišnji Japanac opustio, trebalo mu je vremena da shvati kako da se ponaša i da igra na jednom od najslavnijih stadiona na svetu.

Povezano

Počeo je da pogađa prve servise, išli su i preko 200 km/h, a kada je hrabrom igrom i ravnim udarcima spasao dve vezane brejk lopte u trećem gemu drugog seta, došao je red i na publiku da odgovori. Pre samo nekoliko minuta aplaudirali su mu iz sažaljenja posle prvog osvojenog gema, a sada je pokazao da misli ozbiljno.

Ito je čelendžer igrač, nikada nije prošao dalje od drugog kola na Slemu, a najviši rang mu je 60. mesto, i to pre sedam godina. Šta hoću da kažem? Pa, njegova dobra igra bila je samo znak da će se na tribinama malo više zabaviti, ali ne i da će Tatsuma namučiti sedmostrukog prvaka.

Clive Brunskill/Getty Images

Tako je i bilo, Novak se više borio sa sobom, malo šta može da ga iznervira kao vetar i da ga, kako on kaže, izbaci iz komforne zone na terenu. Zato su reakcije posle nekih osvojenih poena možda bile i nesrazmerne toku meča i rivalu, ali Đoković po vetru nije svoj na svome i želeo je što pre da okonča posao. Čak je jednom umalo bacio reket, čulo se na stadionu kako vetar tuče po mikrofonima oko terena, a Novak je na 3:3 propustio još jednu brejk loptu.

“Pomislio sam ‘to, biće vetrovit dan“, rekao je posle Đoković na konferenciji uz gestukulaciju kao da je postigao gol na pitanje šta je pomislio kada je jutros video uslove, “Volim vetar! Sada sam sarkastičan, naravno“.

Na svoj servis nikakvih problema nije imao, nije se suočio ni sa jednom brejk loptom u meču, ali se Ito držao do 4:4 prodornim udarcima i visokim intenzitetom, doduše onog tipa za koje oko koje prati tenis može da kaže da neće dugo potrajati. U devetom gemu je došlo neminovno – dupla greška za djus, još jedna olaka greška, pa Novakov prelazak iz odbrane u napad za konačni brejk i glasan uzvik.

U narednom gemu Đoković je najlepšim poenom na meču digao navijače na noge, uključujući i Japanku koja je i sada navijala za njega uprkos tome što je rival bio njen zemljak. Ito je odigrao vrhunski poen, osvojio bi ga protiv većine igrača, ali ne i protiv Novaka:

Karakterističnim riternima Novak je napravio brejk u trećem setu, meč je bio rešen i ostalo je još samo da vidimo ko će pobediti u našoj internoj prognozi – Kecman je rekao da Ito uzima pet gemova, ja šest, Vuk sedam. Na kraju je bilo 6:1, 6:4, 6:2, pobede Đokovića i Brajovića.

Prva je na teren izašla Nina Stojanović, ponovo je najzabačeniji teren broj 15 bio rezervisan za srpskog predstavnika. Pre nekoliko dana pričala mi je Nina kako se mučila s vetrom u Šenženu i Hobartu, a sada joj je dopalo da igra po nezgodnim uslovima i u Melburnu.

sport klub

Nije to izgovor niti ga je ona tražila u tome, isto je bilo i njenoj protivnici, ali Nina nikako nije mogla da pronađe servis u prvom setu, nizale su se duple, neke i u dno mreže. U drugom je bila mnogo bliža, vodila je 4:2 i 40-0, a na trećoj gem lopti Pavljučenkova je imala mnogo sreće kada je loše zahvatila loptu koja je potom sletela na liniju.

#related-news_0

Bio je to Ninin Gren slem debi, i to se videlo tada na tom djusu, emocije su joj malo poremetile koncentraciju i brejk je vraćen. Posle sam na 5:5 video nešto što još nisam. Bio je djus, već sam mislio da je Stojanovićeva dobila poen, bio je to houm ran Pavljučenkove ramom i lopta je letela koji metar van terena, samo da bi je vetar volšebno vratio u polje. To se ispostavio kao ključni trenutak, ali drugi set je pokazao da Nina može da igra na tom nivou, posle meča nam je rekla da jedva čeka ponovo da izađe na teren.

Đoković i Ito imali su nezgodne uslove, ali to je ništa u poređenju sa spoljnim terenima. Zato je pobeda Dušana Lajovića u tri seta nad Markom Polmansom još značajnija. Vetar je nivelišući faktor, ali Lajović se odlično prilagodio lelujavoj loptici, nije gubio nerve u trenucima kada prave igre nije bilo i njegov trijumf nijednog trenutka nije dolazio u pitanje, na radost brojnih i bučnih srpskih navijača na tribinama. Sledeći je Švarcman, od kojeg je Duci ovde izgubio u pet setova, očekujte vrlo kvalitetan meč.

Osim grčkih navijača koji su ponovo pravili ludnicu na meču Marije Sakari, pevali su dobrih desetak minuta posle kraja, istakli su se i hrvatski navijači u dramatičnoj pobedi Čilića nad Perom u taj brejku petog seta. Toliko da je iznervirani Francuz posle rekao da bi trebalo da se “vrate u bazene“ valjda misleći na vaterpolo kapice koje su mnogi od navijača nosili.

Više o grčkim navijačima i kontroverznoj Dajani Jastremskoj čitajte između ostalog u crticama (uveče na sajtu), a od ostalih mečeva nisam stigao ništa uživo da pratim. Jedino sam mogao da odmahujem glavom na gluposti koje je pravio Grigor Dimitrov, na kraju je izgubio od Tomija Pola, ispao je i Beretini, tako da se Federerova četvrtina žreba rapidno “čisti“.

Sa Marinom Čilićem odradio sam jednu malu drugačiju, kraću pitalicu umesto klasičnog intervjua, čitaćete narednih dana, a ja idem polako da se spremam za Krajinovićev meč sa Rodžerom, videćemo koliko je snage ostalo u Filipu.

Ide i oluja izgleda, čudo je Melburn.