Lekont za SK – lagani Novak i tenis kao boks

Quinn Rooney/Getty Images

Nekadašnji je peti teniser sveta, finalista Rolan Garosa iz 1988. godine i osvajač devet ATP titula, a sada je stalni posetilac Gren slem turnira i TV komentator – Anri Lekont.

Sa levorukim Francuzom rođenim u Ženevi razgovor smo počeli od teme koja se često provlači u poslednje vreme i koja glasi da bi 2020. godina mogla da bude jedna od najboljih u istoriji muškog tenisa.

Povezano

“Možda, svakako bi mogla da bude. Verovatno ćemo videti i neki rekord. Ako Nole pobedi ovde, onda ide Rolan Garos i svašta može da se desi. Pa da vidimo može li Rafa da stigne Rodžera. Godina koja je počela biće izuzetno značajna. Mladi naviru, to se vidi – Dominik Tim, Medvedev, za Zvereva sam znao da ima kvalitet, treba samo da veruje u sebe jer sva oruđa ima“, kaže Lekont za Sport klub i dodaje:

“Ko to zna, teško je reći šta će se zbivati. Velika trojka i dalje tu, guraju do krajnjih granica, ali i mlađi odgovaraju. Rodžer dugo nije osvojio veliku titulu, mada je na Vimbldonu imao meč lopte, što znači da nije daleko“.

Novak Đoković u maju puni 33 godina, ali i dalje je fizički u punoj snazi – to Lekonta ne iznenađuje.

“Tačno je da će napuniti 33 godine, ali i dalje je fizički ispred ostalih. Način na koji se on kreće… Toliko je lagan i fleksibilan, dugo je trenirao i radio na tome da postigne pravi balans – može da kliza, da trči, gore-dole, neverovatno je to što radi“.

Darrian Traynor, Getty Images Sport

Lekont kaže da nije jednostavna dinamika u odnosu trenera i igrača.

“Trener samo govori ono što je dobro za igrača i pokušava da ga učini jačim, ali teniser je taj koji izlazi na teren i mora da uradi sve. Saveti jesu dragoceni, treneri koji su bili igrači prepoznaju kada se oseća pritisak, kada si dobro ili loše, kada se forsiraš… Ali glavna stvar jeste da se igrač samostalno izbori sa problemom i da ne svaljuje krivicu na trenera i druge. ‘Izgubio sam zbog tebe’, npr. kažu. Nekada igrači jednostavno neće da donesu pravu odluku. Da budem iskren, i ja sam to radio“.

Od prošle godine na Australijan openu se u odlučujućem set na 6:6 igra super taj brejk, do deset osvojenih poena.

“Mislim da je to dobro, dalo je više energije na kraju. Ne možemo više da idemo do 22:20 ili više, to nema smisla, a taj brejk do 10 poena baš je adekvatan za završnicu“.

Za kraj, pitali smo Lekonta šta misli kako je promenila tenis doslednija primena pravila od 25 sekundi između poena.

“Mnogo je promenilo ritam igre, bilo je nekoliko igrača koji su jednostavno uzimali previše vremena. Sada imamo ravnomeran tempo i mislim da je to promenilo i način treninga – 25 sekundi nije mnogo i za to mora da se trenira. Kao boks – kada se čuje gong, moraš da kreneš, nema veze što nisi spreman, treba ti peškir itd. To će pomoći tenisu da bude uzbudljiviji“, zaključio je Lekont za Sport klub.