Čilić u četiri seta do Rubljova, Švarcman već eliminisan

Australian Open 20. jan 20225:30 > 8:24 0 komentara
Marin Čilić, Australijan Open
Clive Brunskill/Getty Images

Hrvatski teniser Marin Čilić uspešno je preskočio i drugu prepreku na Otvorenom prvenstvu Australije.

Tridesettrogodišnji igrač u drugom kolu turnira u Melburnu pobedio je kvalifikanta, Norberta Gombosa iz Slovačke rezultatom 6:2, 6:3, 3:6 i 7:6 (6) za dva sata i 41 minut provedenih na terenu.

Povezane vesti

Čilić će se u sledećoj rundi sastati sa petimo nosiocem, Andrejem Rubljovim iz Rusijje, koji je u tri seta eliminisao Litvcanca Rikardasa Beraknisa 6:4, 6:2 i 6:0 za sat i 48 minuta igre.

Iskusni Hrvat, trenutno 27. na ATP listi, u prvom setu je dva puta oduzeo servis rivalu, u drugom mu jeb io dovoljan brejk u drugom gemu da dođe do ključne prednosti, ali je Beraknis odgovorio u trećem. Litvanac je poveo sa 3:0 uz jedan brejk, Čilić se vratio, izjednačio na 3:3, ali je 117. teniser sveta uspeš još jednom da mu oduzme servis i meč uvede u četvrti set u kome nije bilo brejka.

U izjednačenom taj-brejku Čilić je spasao set loptu kod rezultata 6:5 i potom osvojio tri uzastopna poena za plasman u treće kolo.

Hrvat je najbolji rezultat u Melburnu ostvario 2018. kada je u finalu poražen od Rodžera Federera 3:2.

Dvadesetčetvorogodišnji Rubljov je posle ubedljivog trijumfa na startu protiv Đanluke Magera ekspresno završio posao i u drugom kolu.

Rus je šest puta oduzeo servis 93. igraču sveta (6/15), dok Litvanac nije realizovao nijednu od četiri brejk prilike.

Rubljov je prošle godine dogurao do četvrtfinala Australijan Opena, što mu je i najbolji rezultat na Gren slem turnirima. Do četvrtfinale je stigao dva puta na US openu i jednom na Rolan Garosu.

Takmičenje u Melburnu završeno je za 13. tenisera sveta Dijega Švarcmana, koji je izgubio od domaćeg predstavnika Kristofera 0’Konela 7:6 (6), 6:4, 6:4 za tri časa i 10 minuta.

Australijanac je dobio specijalnu pozivnicu organizatora, a trijumfom protiv 13. igrača sveta ostvario je najbolji rezultat na Gren slem takmičenjima u karijeri. Prošle godine u Melburnu je stigao do druge runde.

Argentinac Švarcman, koji je na startu pobedio Filipa Krajinovića, u Australiji nikad nije prošao dalje od četvrtog kola.

O’Konel je u desetom gemu prvog seta spasao tri set lopte i ribrejkom izjednačio na 5:5, potom još dve u taj-brejku i na oduševljenje publike poveo sa 1:0. U drugom mu je oduzet servis u devetom gemu bio dovoljan da duplira prednost, dok je u trećem izdržao veliki pritisak nakon što je Švarcman uspeo da mu oduzme servis i izjednači na 4:4.

Ipak, 175. teniser sveta je već u sledećem gemu po drugi put napravio brejk i ubrzo iskoristio prvu meč loptu. Njegov sledeći rival će biti Amerikanac Maksim Kresi, koji je savladao Čeha Tomaša Machača 6:1, 3:6, 6:1, 7:6 (5).