Kirjos spasao dve meč lopte i pobedio, Zverev maksimalan

Australian Open 10. feb 202113:15 > 14:30 3 komentara
Asanka Brendon Ratnayake, Reuters

Australijanac Nik Kirjos spasao je dve meč lopte i pobedio je Francuza Iga Imbera 5:7, 6:4, 3:6, 7:6 (2), 6:4 u drugom kolu Australijan Opena. U treću rundu plasirao se i Nemac Aleksandar Zverev, koji je zabeležio maksimalan trijumf nad Amerikancem Maksimom Kresijem 7:5, 6:4, 6:3.

Kirjos je oduševio domaću publiku kada je u četvrtom setu spasao dve meč lopte Imbera, i to u gemu u kome je francuski teniser servirao. Australijanac je potom ubedljivo dobio tajbrejk, a onda je bio siguran i u petom odlučujućem setu.

Brzo i lako su osvajali gemove na svoj servis obojica početkom meča. Kirjos je prvi zapretio u devetom gemu, ali je Imber bio siguran pod pritiskom. Već u narednom je francuski teniser imao priliku da dođe do brejka, ali je i on bio neuspešan. Ipak, u završnici je 34. teniser sveta preuzeo inicijativu, dobio svoj servis gem sa nulom, a onda prilično lako napravio brejk koji mu je doneo set.

U drugom je uzvratio Kirjos, na radost domaće publike. Oduzeo je rivalu servis u trećem gemu i to mu je bilo dovoljno da izjednači u setovima.

Ujednačena borba vodila se u nastavku. Brejk lopta nije viđena sve do osmog gema, kada je do nje došao Imber. Nije propustio važnu šansu Francuz, pa je ponovo poveo u setovima.

Iskoristio je Momentum 29. nosilac, pa je u prvom gemu četvrtog seta napravio brejk. Imao je Kirjos priliku da nadoknadi izgubljeno u osmom gemu, kada je imao tri brejk lopte, ali ih nije iskoristio. Imber je potom na svoj servis stigao do meč lopti. Međutim, uz veliku podršku sa tribina Kirjos je odlično odigrao, pa je napravio brejk za 5:5.

Zapretio je Imber u narednom gemu, imao je 0:30, ali je motivisani Australijanac sačuvao servis za 6:5. Dobio je i Francuz svoj servis gem, pa je odlučivao tajbrejk. Tamo je Kirjos apsolutno kontrolisao situaciju, primoravao je protivnika na greške, udarao vinere pa je sigurno došao do seta.

Sa više samopouzdanja igrao je Australijanac u nastavku, pa je u trećem gemu odlučujućeg seta napravio brejk. U dvetom je imao prvu meč loptu na servis rivala. Nije tada došao do pobede, ali jeste već u narednom gemu.

Sledeći rival biće mu treći teniser sveta Dominik Tim.

Šesti nosilac Aleksandar Zverev maksimalnim rezultatom je savladao Amerikanca Maksima Kresija. Nemac je slavio posle dva sata i sedam minuta igre sa 7:5, 6:4, 6:3.

Sedmi teniser sveta će petu godinu zaredom igrati u trećem kolu.

Zverev je imao visok procenat osvojenih poena na prvi servis, spasao je sve četiri brejk lopte sa kojima se suočio, a meč je završio sa 42 vinera i 11 grešaka. Na drugoj strani, 172. igrač sveta je bio u podređenoj situaciji u ključnim momentima, više je grešio (30), pa je pretrpeo maksimalan poraz.

Dugo je trebalo Nemcu da slomi otpor rivala u prvom setu. Posle nekoliko veoma dugih gemova, do prve brejk lopte došao je tek u 11. gemu. Odmah ju je iskoristio, posle čega je bez problema osvojio set.

Velika borba vodila se u drugom setu, čak je Amerikanac prvi zapretio u četvrtom gemu. Ipak, Zverev je kontrolisao situaciju, sačuvao svoj servis gem. Nemac je u devetom gemu zaigrao agresivnije, pa je došao do brejk šansi – iskoristio je petu. Potom je sigurno odservirao za set.

U trećem je Zverev je rano slomio otpor rivala, već u trećem gemu, a onda rutinski priveo meč kraju.

Rival u trećem kolu biće mu Francuz Adrijan Manarino, koji je eliminisao Miomira Kecmanovića.

Mesto u trećem kolu obezbedio je i Grigor Dimitrov. Bugarin je savladao 166. tenisera sveta Aleksa Bolta 7:6 (1), 6:1, 6:2.

Australijanac je veliki otpor pružio favorizovanom rivalu u prvom setu. Iako su i jedan i drugi imali brejk prilike, nisu ih iskoristili, pa je na kraju odlučivao dodatni gem. Tamo je Dimitrov potpuno kontrolisao situaciju, te ubedljivo došao do seta.

U nastavku je dominirao 21. teniser sveta. Odlično je servirao, dominirao je u razmenama, pa je lako došao do naredna dva seta.

Rival Dimitrovu u narednoj rundi biće 16. teniser sveta Pablo Karenjo Busta.