Nadal se kockao, pa savladao Šapovalova

Australian Open 25. jan 20228:38 > 8:41 52 komentara
Graham Denholm/Getty Images

Rafael Nadal je u polufinalu Melburna. Šesti igrač sveta je posle velike borbe i ispuštena dva seta viška, ipak na kraju savladao Denisa Šapovalova 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3.

Očekivalo se da će Kanađanin biti ravnopravan rival Špancu, ali to početak meča nije nagoveštavao. Prvi set je bio potpuno miran. Viđen je samo jedan brejk i to u četvrtom gemu. Dekoncentrisani Šapovalov izgubio je svoj servis sa nulom i do kraja ovog dela igre Nadal je lako sačuvao stečenu prednost.

povezane vesti

Nervozni Kanađanin je na startu drugog seta ušao u i kratku raspravu sa sudijama, žaleći se da Nadal odugovlači vreme i da mu to remeti ritam servisa. Nije mu to mnogo pomoglo. Ponovo je presudio jedan brejk.

Španac je oduzeo servis Šapavalovu ovaj put u sedmom gemu za vođstvo od 4:3 i ponovo je bez muke priveo posao kraju i poveo 2:0. U prva dva seta Kanađanin nije imao nijednu brejk loptu, što dovoljno govori o odnosu snaga.

Treći set je konačno doneo buđenje Šapovalova. Propustio je kanadski as dve vezane brejk lopte u šestom gemu. Novu priliku dobio je u desetom gemu. Ovaj put je ima tri uzastopne set i brejk lopte. Prvu nije iskoristio, ali drugu jeste i smanjio je rezultat na 2:1.

Nije se Kanađanin zaustavljao. U četvrtom setu koristi prvu brejk priliku u četvrtom gemu i vrlo brzo odlazi na 4:1. Lako je čuvao prednost sve do devetog gema u kojem je servirao za set. Nadal je došao do 15:40 i priliku da vrati meč u egal.

Međutim prvo sjajnim servisom, a onda i forhend vinerom, Denis neutrališe obe prilike, a onda sa još dva vezana poena dolazi do egala u setovima i uvodi meč u odlučujući peti set.

Imao je Šapovalov priliku da odmah na startu brejkne Nadala i prelomi meč u svoju korist. Nije realizovao brejk priliku, ali zato jest Španac u narednom gemu i stigao do 2:0. Mučio se Rafa i u narednom gemu na svoj servis, spasio još dve brejk lopte i poveo 3:0.

Tada je duel bio i rešen. Šapovalov više nije dobio nijednu priliku. Katastrofalna selekcija udaraca u petom setu i nestrpljenje na kraju su ga koštali pobede i plasmana među četiri. Nadal je sa druge strane pokazao da i pored velike pauze koju je imao i dalje može da igra na visokom nivou mečeve u pet setova.

Nadal će za mesto u finalu prvog gren slema u sezoni igrati sa pobednikom meča Beretini (Italija) – Monfis (Francuska).