Australian Open 29. jan 202312:42 > 12:43 118 komentara
Novak Đoković, Australijan Open 2023
Clive Brunskill/Getty Images

Novak Đoković je šampion Australijan Opena! Novak Đoković je ispisao nove stranice istorije! Novak Đoković je od ponedeljka ponovo svetski broj jedan!

Tridesetpetogodišnji srpski teniser u finalu u Melburnu pobedio je Stefanosa Cicipasa 6:3, 7:6 (4), 7:6 (5 za dva časa i 59 minuta igre i po deseti put u karijeri osvojio Gren slem trofej na najmlađem kontinentu. Novaku je do 22. Gren slem titule došao uz samo jedan izgubljen set i na prvom mestu večne liste izjednačio se sa Rafaelom Nadalom.

Pobedom, rekordnom 28. uzastopnom u Melburnu, protiv 11 godina mlađeg rivala Nole je obezbedio i povratak na čelnu poziciju ATP liste. Još jedan veliki dan za srpskog tenisera, srpski i svetski sport.

Đoković je zabeležio deseti uzastopni trijumf protiv Cicipasa, odnosno jedanaesti u 13. međusobnom duelu, a drugi u Gren slem finalima. Srbin je prethodno u Parizu 2021. posle preokreta slavio sa 3-2.

Novak je, uz veliku podršku sa tribina, sjajno počeo duel i nakon što u drugom gemu nije iskoristio dve vezane brejk lopte, u četvrom je oduzeo servis protivniku za vođstvo 3:1.

Put do trofeja

Đoković je na putu do trofeja u Melburnu izgubio samo jedan set i to od Kuakoa u 2. kolu, a maksimalan je bio u mečevima sa Karbaljes-Baenom, Dimitrovim, De Minorom, Rubljovim, Polom i Cicipasom.

Nole je igrao gotovo bez greške, sve je funkcionisalo u njegovoj igri što potvrđuje i podatak da je u pvom setu izgubio samo pet poena na svoj servis.

Grčki teniser je u drugom setu podigao nivo igre, bio je mnogo sigurniji na svoj servis i sve do desetog gema nije viđena brejk lopta. Cicipas je kod rezultata 5:4 prvi put u meču zapretio, imao je brejk i set loptu, ali u najvažnijem trenutku Novak je odigrao najbolji tenis na oduševljenje brojnih srpskih navijača.

Novak je osvojio 93. trofej u karijeri i na večnoj listi prestrigao je Rafaela Nadala. Sledeći je Ivan lendl sa 94.

Drugi set je odlučen u čudnom tajbrejku u kome je Cicipas osvojio samo jedan poen na svoj servis. Đoković je posle vođstva 4:1 dozvolio rivalu da se vrati i izjednači na 4:4, ali je usledila njegova serija od tri osvojena poena za 2-0.

Grčki teniser je posle male pauze uspeo da sredi misli i u prvom gemu trećeg seta prvi put u meču oduzme servis protivniku. Novak u tim trenucima nije izgledao najsvežije, ali se ekspresno vratio ribrejkom u sledećem gemu – 1:1.

U narednih deset gemova oba tenisera su bila sigurna na svoj servis tako da je odluka ponovo pala u tajbrejku. Đoković je poveo 5:0, Cicpas je zapretio i vratio se na 6:5, međutim, Novak je iskoristio treću meč loptu za istorijski rezultat.