Kako su nastale "crtice": Novak u lavini i voda od 5$

Jon Naga

Prvi Gren slem turnir koji sam uživo “pokrivao“ bio je Rolan Garos 2015. godine. Sećam se tog prvog dana kao juče, seo sam pred prazan ekran i reči su jednostavno pokuljale iz mene.

Tekst je ostao takav – nabacan, ali iskren. Vrlo brzo sam shvatio da na velikim turnirima ima toliko zanimljivih sitnica i utisaka koji ne mogu da se ukalupe u novinarski tekst, pa makar i onaj opuštenije forme, bloga.

Tako su se na kraju svakog teksta rodile “crtice“, a na ovogodišnjem US openu rešili smo da im damo zaseban život. Da ne dužim dalje, evo prvih ovogodišnjih crtica iz Njujorka:

– Prvo veče ulazim u neku trafiku da kupim vodu, nije mi se dalo da hodam do marketa. Pitam pošto je voda, prodavac Indijac valjda provaljuje da nisam odatle (Kinezi su 90%) i mrtav ‘ladan: “Pet dolara“. Glasno sam se nasmejao, a la Lečić, pa je promenio ploču. “Ne, ne, dolar, dolar“. Pa ne bih ti je sad kupio da je zlatna. Otišao do marketa, mene naš’o da za..bavaš.

– Novak je trenirao sa Nišikorijem na Luju Armstrongu, a Rafa sa Lajovićem na Grendstendu. Najsmešnije je kada se trening približava kraju, pa se na svakoj promeni strana sruči lavina dece, a bogami i odraslih, sa lopticama i loptama, posterima i majicama. Nekada stvar ode dođavola, tako je Đokovića jedan navijač nehotice odgurnuo, a Novak se refleksno odaljio i nastavio da daje autograme koji metar levo – što je bezbedno, bezbedno je.

Jon Naga

– U muškom delu žreba čak 40 igrača ima više od 30 godina. Najstariji je, nećete verovati, Ivo Karlović sa 40, najstariji od Kena Rouzvola (42) na turniru iz 1977. Najmlađi je Zahari Svajda, 16-godišnjak i najmlađi u glavnom žrebu još od Donalda Janga 2005.

– Na US openu je mnogo terena, ali je igrača još više. Najbolji imaju prioritet, a Dušan Lajović objasnio nam je kako to funkcioniše. “Ako si nosilac, onda dobijaš mnogo bolje terene – mogu da biraju i uglavnom dobiju one za trening pored Artur Eša. Što je još važnije, ne dele ni sa kim teren, dok su ostali uglavnom po četvoro na terenu. U Njujorku se to najviše praktikuje, na neki način jeste nepravedno, ali sada mi je u statusu nosioca naravno bolje“.

– Džet-leg ume da bude nezgodan, dragi moji. Tako prvih dana nije neobično da neko od novinara zadrema na tribinama. Neki umešnije, neki manje umešno to kriju. Ide dotle da je jedan kolega zahrkao evo upravo dok pišem tekst, stvarajući tako ovu crticu. A kucao je čovek do pre pet minuta bukvalno… Lično, nema šanse tako, a ubio bih za tu moć da mogu da zaspim kad hoću.

– U muškom delu žreba učestvuju igrači iz 41 zemlje – najbrojniji je domaćin SAD (16), slede Francuska (14), Španija (11), Italija (7), dok Srbija ima šest predstavnika.

Chris Trotman/Getty Images

– Dok sam džedžao čekajući pasošku kontrolu, solidnih sat i po, 300 puta sam pročitao upozorenja na ekranima o prijavljivanju te i te robe, eboli, gripu itd. Međutim, našao se i jedan zanimljiv podatak. Znate li kako je Njujork dobio ime? Za svoj 18. rođendan vojvoda od Jorka (kasnije kralj Džejms II) dobio je 1664. godine na poklon grad “Nju Amsterdam“. Promenio mu je ime u Nju, logično, Jork. Voilà.

– Marin Čilić osvojio je US open 2014. godine i od tada nije viđen debitantski Gren slem šampion. U Open eri nikada se nije desilo da punih pet godina ne vidimo novog Slem osvajača. Da li nam Njujork sprema čudo ove godine?

– Pročitajte analizu žreba, mečeva prvog kola koje sam vam preporučio, kao i intervjue sa Dušanom Lajovićem i Miomirom Kecmanovićem.

Uzdravlje,

Saša (@ozmo_sasa)