Hačanovu rat nerava protiv Korde, sledi Šapovalov

Wimbledon 5. jul 202116:44 0 komentara
Karen Hačanov
REUTERS/Peter Nicholls

U jednom od najboljih mečeva na turniru Karen Hačanov savladao je posle velike borbe i pet setova Sebastijana Kordu 3:6, 6:4, 6:3, 5:7, 10:8 i izborio plasman u prvo vimbldonsko četvrtfinale, gde će igrati protiv Denisa Šapovalova.

Velika borba viđena je u duelu Rusa kome je ovo tek drugo gren slem četvrtfinale i sina čuvenog češkog tenisera osvajača Australijan Opena. Korda je dobio prvi set 6:3 za šta mu je bio dovoljan jedan brejk, pošto ga je servis toliko dobro služio da 25. nosilac nije imao nijednu brejk loptu.

Ipak, Hačanov je demonstrirao veliku psihološku stabilnost, uprkos tome što je u ovaj meč ušao kao favorit i što je percipiran zbog „očišćenosti“ žreba i kao favorit da dođe do polufinala. U drugom setu Korda je i dalje dobro servirao, ali je servirao dobro i Hačanov. Nije bilo brejk lopti sve do 10. gema na servis američkog tenisera. Korda je prvu spasao, ali drugu nije i to je ujedno bio i dobijen set za Rusa 6:4 za 1:1.

povezano

Ni u trećem setu protivnici nisu dopuštali previše šansi za oduzimanje servisa, ali Hačanov je u četvrtom gemu dočekao tu jednu i iskoristio ju je, što mu je omogućilo da dobije set 6:3 i povede. Za razliku od prethodna tri seta u četvrti se ušlo „otvorenije.“ Već na startu Hačanov pravi brejk, ali Korda uzvraća već u sledećem gemu. A onda ponovo „monotonija“ poput većeg dela meča, bez brejk lopti. Sve do završnice. Ovog puta je Korda dočekao svoj momenat kod 6:5 i iskoristio prvu brejk loptu u tom gemu i uspeo da uvede meč u peti set.

S obzirom kako su obojica servirali očekivalo se da peti set dobro potraje. I jeste potrajao, ali ne zato što su perfektno igrali obojica na svoj servis, već zato što su pravili mnogo brejkova. U prvih pet gemova bilo je čak četiri brejka, po dva na obe strane. Onda je Hačanov osvojio gem za 3:3, pa potom je počela nova serija brejkova. Čak osam u nizu, a u 10. Hačanov je imao meč loptu na svoj servis, međutim Korda nije dozvolio da se završi meč, iskoristio treću brejk loptu i izjednačio na 5:5.

Hačanov je još dva puta došao do brejka, još dva puta servirao za meč, ali je Korda oba puta vraćao brejk, ovog puta ne dopustivši meč loptu. Servis se kod obojice stabilizovao sve do 8:8. A onda je Hačanov ponovo napravio brejk, poveo 9:8 i time definitivno slomio Kordu, jer je u narednom gemu bez izgubljenog poena došao do 10:8 i konačne pobede.

Protivnik Hačanovu u borbi za prvo gren slem polufinale biće Denis Šapovalov koji je u tri seta savladao Roberta Bautistu Aguta 6:1, 6:3, 7:5. Kanadskom teniseru ovo će takođe biti drugo gren slem četvrtfinale i prilika za prvo polufinale na najvećim turnirima.