Spektakularni Cicipas izbacio Nadala!

Masters 1000 11. maj 201923:45 > 23:56
Julian Finney, Getty Images Sport

Grčki teniser Stefanos Cicipas u spektakularnom polufinalnom meču na MAstersu u Madridu pobedio je 'kralja šljake' Rafaela Nadala 6:4, 2:6, 6:3 i zakazao finalni duel sa prvim igračem sveta Novakom Đokovićem.

Meč je trajao dva časa i 36 minuta, a 20-godišnji Cicipas će u nedelju u 18:30 časova, uz prenos na SK1, protiv Đokovića drugi put u karijeri igrati u finalu nekog od turnira iz Masters serije. Prošle godine u finalu u Torontu je poražen od Nadala 6:2, 7:6.

Grk je u prvom i trećem setu oduševio domaću publiku i potpuno razoružao Nadala, koji je  samo u drugom setu bio na njegovom prepoznatljivom nivou.

Hrabri Cicipas imao je odgovor na skoro sve Rafine napade, a često je rivala dovodio do ludila osvajavši poene koje su Nadalovi navijači već upisali.

Verovatno najbolje veče u karijeri Cicipas je počeo brejkom, ali je Rafa već u sledećem gemu uzvratio i najavio neverovatnu borbu. Grk je u sedmom gemu ponovo oduzeo servis rivalu, Španac je ponovo imao odgovor (4:4), a seriju od tri brejka zatvorio je mladi Grk, koji je potom na svoj servis spasao brejk loptu i ubrzo iskoristio prvu priliku da osvoji set – 6:4.

U drugom setu nije bilo brejka do šestog gema, kada je Nadal oduzeo servis Cicipasu. Španac je u tim trenucima značajno podigao nivo igre, brejk je potvrdio bez izgubljenog poena, a potom još jednom oduzeo servis Grku za izjednačenje u setovima – 1:1.

Odlučujući set bio je spektakularan. Oba igrača su u drugom i trećem gemu propustila po dve brejk lopte, a Grk je oduzeo servis Nadalu u petom za vođstvo od 3:2. Cicipas je i drugi put napravio brejk i poveo je sa ogromnih 5:2. Španac se nije predavao, vratio je jedan brejk, ali nije mogao da ‘slomi’ fenomenalnog Grka.

Cicipas je u devetom gemu trećeg seta iskoristio četvrtu meč loptu za najveću pobedu u karijeri – 6:3.

grk će od ponedeljka biti sedmi igrač sveta, a Nadal je izgubio treće polufinale na šljaci ove sezone i u Rim odlazi bez ijednog osvojenog trofeja na podlozi koja ga je proslavila.