Nadalova desetka u Rimu

Rome 16. maj. 202117:05 > 20:0094 komentara
Rafael Nadal
REUTERS/ Guglielmo Mangiapane

Rafael Nadal osvojio je Masters u Rimu pobedom protiv najboljeg tenisera sveta Novaka Đokovića u tri teška seta 7:5, 1:6. 6:3.

Nadal je pobedom protiv Đokovića titulu u Rimu osvojio deseti put u karijeri. Meč je trajao gotovo tri sata tokom kojih smo videli sve što jedan vrhunski teniski meč treba da pruži gledaocima.

Novak je prvi došao do brejka u prvom setu, ali je Rafa odmah odgovorio i u samom finišu seta iskoristio nekoliko grešaka Đokovića da dođe do novog brejka nakon čega je svojim servisom potvrdio osvajanje prvog seta.

Odgovor Đokovića bio je brutalan – uz dva brejka Novak je drugi set osvojio rezultatom 6:1.

Najbolji teniser sveta imao je dve brejk lopte da prvi dođe do brejka u trećem setu, ali ih nije iskoristio. Čini se da je Nadalu to dalo mnogo snage i samo pojačalo njegovu želju za pobedom. Vezao je nekoliko sjajnih poena, sa nulom napravio brejk, potvrdio ga i na svoj servis došao i do pobede.

U međusobnim mečevima Đoković ima i dalje pobedu više od Nadala (29:28), a po broju osvojenih Masters titula dva igrača su sada izjednačena na 36.

Špancu je ovo 89. titula u karijeri, Novak za sada ostaje na 83.

Povezano

Tok meča:

Meč je svojim servisom otvorio Đoković koji je dobro otvorio gem, ali je Nadal uspeo da dođe do 40:30 pa već na samom početku duela možemo da naslutimo šta nas očekuje u nastavku.

Velika borba razvila se i u drugom gemu, igralo se na razliku, a Novak je uspeo da dođe do brejk lopte koju je pretvorio u vođstvo od 2:0 u prvom setu.

Tri gema trajala su 20 minuta, Nadal je uspeo odmah da uzvrati brejk i sada je rezulat 2:1 za Novaka. Nadal će servirati.

Usledila su dva gema u kojima su teniseri bili sigurni na svojim servisima, Novak više od Rafe jer je konačno dobio gem bez izgubljenog poena i sada, bez brejka, vodi 3:2.

Velika borba razvila se u sedmom gemu, a nakon dva izjednačenja i dve gem lopte za Novaka, Nadal je do brejk lopte došao uz pad i mnogo sreće da se nije povredio. U trku je Nadal zapeo za ekser na liniji i pao, ali je loptica otišla gde treba. Ipak, Novak je uspeo da osvoji svoj servis gem i povede 4:3.

Nadal je bio veoma besan, potpuno logično jer mu je ovo već druggi put na turniru da pada zbog loše postavljenih linija na terenu.

Poveo je Novak 30:15 na Nadalov servis, ali greške na obe strane prevagnule su u ovom gemu na Nadalovu stranu i sada je rezultat 4:4, na servisu će biti Novak.

Nastavljaju sa greškama oba igrača, oseti se na obe strane i nervoza, a Novak vodi 5:4. Nadal će servirati za ostanak u setu.

Posle tačno sat vremena igre rezultat je 5:5 u prvom setu. Nadal je uspeo da izjednači i sada je Novak na servisu.

Proradio je Nadalov forhend do perfekcije i doneo mu je brejk loptu i velikih 6:5 u prvom setu. Nadal servira za osvajanje prvog seta.

Bez mnogo kalkulacija je Novak ušao u gem, poveo je 30:0, ali je Nadal do izjednačenja došao jednim dobrim forhendom i jednim odličnim servisom. Usledio je jedan nerezonski potez sa Novakove strane i Nadal je došao do set lopte koju nije iskoristio. Sjajno je Đoković prevario Nadala i došao do izjednačenja. Druga set lopta je bila dovoljna, 15. viner iz forhenda doneo je Špancu vođstvo 1:0 u setovima.

I drugi set je svojim servisom otvorio Novak i poveo je 1:0. Imao je Novak 0:30 u drugom gemu, ali je Nadal uspeo da veže četiri poena i izjednači na 1:1 u drugom setu. Novi gem na razliku odigrala su dva velika rivala, Novak je spasao brejk loptu i osvojio svoj gem za vođstvo 2:1 bez brejka u drugom setu.

Novak ponovo dolazi do 0:30 na Nadalov servis, ali ovoga puta uspeva da dođe do dve vezane brejk lopte i već prvu koristi. Novak vodi 3:1 i serviraće za potvrdu brejka.

Novi gem, nova mini bitka u ovom meču, nova igra na razliku, ali ovoga puta Novak je uspeo da potvrdi brejk. Srpski igrač vodi 4:1. Nadal će servirati.

Skoro devet minuta trajao je gem u kome je Novak došao do drugog brejka u drugom setu nakon velike borbe. Nadal je možda u maloj krizi, ali Novak igra veoma dobro i serviraće za 1:1 u setovima.

Rezultatski je ubedljivo Novak dobio drugi set (6:1) ali su mu za to bila potrebna 43 minuta, iskoristio je treću set loptu i obezbedio treći set u velikom finalu Rima.

Treći set servisom je otvorio Španac i poveo je 1:0, ali je i Novak odgovorio na isti način i nakon 13 minuta igre u trećem setu rezultat je 1:1.

I dalje se igra bez brejka, 2:2 je rezultat u trećem setu. Nadal povremeno gunđa i žali se, ali igra dobro.

Imao je Novak dve brejk lopte da povede 3:2, ali je Nadal ipak uspeo da osvoji svoj gem i on bude u toj situaciji. Pokazao je Španac mnogo emocija na kraju ovog gema i nakon toga sa nulom sam došao do brejka za vođstvo 4:2. Novak je uspeo da osvoji svoj gem i Nadal će servirati za meč.