AO: Katastrofalan dan za Amerikanke!

Australian Open 15. jan 20183:16 > 6:17
Quinn Rooney, Getty Images Sport

Američka teniserka Sloun Stivens, aktuelna šampionka US opena, eliminisana je već u prvom kolu Australijan opena, pošto je od nje bila bolja Kineskinja Žang Šuai. To je bio samo početak lošeg dana za američke teniserke u Melburnu.

Kineska teniserka, koja je 35. na WTA listi, pobedila je 13. igračicu sveta rezultatom 2:6, 7:6 (7-2), 6:2.

Stivensova je posle dobitka prvog seta za 38 minuta, u drugom delu meča krenula slabije, pa je gubila sa 3:0 i 4:2. Ipak, 24-godišnja gren slem šampionka, koja je u finalu u Njujorku nadigrala Medison Kiz, uspela je da produži set u taj-brejk, gde je Žang bila sigurnija za izjednačenje na prvu set loptu.

Kineskinja je na startu trećeg seta odmah napravila brejk, da bi zatim održala veliku prednost i stigla do vredne pobede u karijeri posle tačno dva sata.

Zanimljiv je podatak i da je Sloun Stivens od osvajanja US opena u septembru izgubila svaki meč. Računajući i ovaj protiv Žang Šuai ukupno osam. Žang Šuai će u narednom kolu igrati protiv pobednice duela Alertova – Parmentije.

Prvakinja Rolan Garosa Letonka Jelena Ostapenko nije imala problema protiv iskusne Italijanke Frančeske Skijavone, koju je savladala posle samo 74 minuta rezultatom 6:1, 6:4. Sedma teniserka sveta će u narednom kolu igrati protiv Kineskinje Duan Jingjing.

Ruskinja Jekaterina Makarova je posle dobijenog prvog seta protiv Rumunke Irine Begu, vodila i u drugom setu sa 4:0. Od tada je rumunska igračica dobila šest uzastopnih gemova, pa je ušla u treći set. Tamo je ruska igračica vodila sa 5:2, ali je Begu ponovo napravila preokret i na kraju slavila sa konačnih 3:6, 6:4, 8:6. Ukupno trajanje meča 3 sata i 2 minuta.

Takmičenje u prvom kolu AO je završila i 26. igračica na svetu Slovakinja Dominika Cibulkova, od koje je bila bolja Kaja Kanepi iz Estonije sa 6:2, 6:2.

Veliku pobedu je ostvarila i teniserka iz Švajcarske Belinda Benčić, koja je izbacila prošlogodišnju vicešampionku Amerikanku Venus Vilijams rezultatom 6:3, 7:5. 20-godišnja Švajcarkinja, koja je nedavno igrala na Hopman kupu u paru sa Rodžerom Federerom, u narednom kolu će se sastati sa pobednicom meča Kumkum – Larson. Peta tenisreka sveta Venus Vilijams je tako odmah završila učešće na turniru, na kome je dva puta igrala finale. Vredno je napomenuti da je ovaj duel na „Rod Lejver areni“ vodila srpski sudija Marijana Veljović.

Posrtanje američkih teniserki u Melburnu je nastavila prošlogodišnja polufinalistkinja Koko Vandevej, koja je u prvom kolu izgubila od Mađarice Timee Baboš sa 7:6 (7-4), 6:2.