Švjontek teškom mukom do 22. u nizu, sa Sabalenkom za trofej

WTA 23. apr 202219:35
Iga Švjontek
Geoff Burke-USA TODAY Sports

Prva teniserka sveta Iga Švjontek nastavila je neverovatnu seriju pobeda. U polufinalu turnira u Štutgartu savladala je Ljudmilu Samsonovu iz Rusije sa 6:7 (4-7), 6:4, 7:5.

To je 22. uzastopna pobeda za Poljakinju, ali Samsonova je prekinula njen niz od 28 uzastopno dobijenih setova.

U prvom setu je Švjontek vodila sa 4:1, zatim je na 4:3 propustila četiri vezane brejk lopte, a Ruskinja agresivnog stila igre dobila je prvi set u taj brejku.

Nije odustajala Poljakinja, uprkos tome što je i u ranoj fazi drugog seta propustila četiri brejk lopte. Ključni brejk napravila je u devetom gemu.

I treći set bio je uzbudljiv, Švjontek je dvaput ispuštala brejk prednosti, da bi na 5:5 na brejk lopti Samsonova umalo promašila bekhend. Treću priliku Poljakinja nije ispustila i pobedila je za tri sata i dva minuta igre.

Za sedmu titulu u karijeri, 20-godišnja Švjontek će se boriti sa Arinom Sabalenkom, koja je bila bolja od Paule Badose sa 7:6 (7-5), 6:4, i to pošto je u prvom setu nadoknadila 2:5 u gemovima i 1-4 u taj brejku.

I u drugom setu je Špankinja imala šanse, na 4:4 je propustila brejk loptu, ali je Beloruskinja ipak privela posao kraju.

Zasad je 1-1 u međusobnim mečevima Švjontek i Sabalenke.

Rusko finale u Istanbulu

Anastasija Potapova
REUTERS/Daniel Becerril

U finalu u Istanbulu sastaće se dve Ruskinje – Anastasija Potapova (21) i Veronika Kudermetova (24).

Potapova je savladala Juliju Putincevu, koja nastupa pod zastavom Kazahstana, sa 2:6, 6:2, 6:2. Kudermetova je pobedila Soranu Kirsteu sa 6:3, 6:3.

Potapova će se boriti za svoju prvu WTA titulu, posle dva poraza u finalima – od Olge Danilović u Moskvi i od Margarite Gasparijan u Taškentu, oba 2018. godine.

S druge strane, Kudermetova je osvojila titulu na WTA 500 turniru u Čarlstonu prošle godine, a izgubila je još tri finala.