Silađi: Rekord i polufinale za najlepši kraj

Ex-Yu mix 21. jul 202110:00 0 komentara
Photo A Masini Deep blue media Inside

Počelo je u Pekingu, nastavilo se u Londonu i Riju, stiglo do Tokija. Četvrti put Čaba Silađi je na najvećoj smotri svetskog sporta.

U Kini je bio najmlađi zajedno sa Ivanom Lenđerom sa nepunih 18 godina. Sada je najstariji član plivačke reprezentacije Srbije, koja u Tokiju broji sedam članova.

Prija mi i ova uloga. Omladina me za sve pita. Vidim kako su uzbuđeni. I lepo je to. Iskreno i ja jedva čekam da počne takmičenje. Samo sam godinama uspeo da naučim da kontrolišem emocije“, uz osmeh govori Silađi.

FOTO: Lična arhiva Čaba Silađi

Kakva su sećanja na ranija učešća? Sve je počelo u Pekingu 2008. godine kada ste osvojili 40.mesto sa vremenom 1:02,31 na 100 metara prsno.

Otišao sam u Kinu kao evropski juniorski šampion i svetski vicešampion. To je na neki način bila nagrada za sjajnu juniorsku karijeru. Uživao sam u svakom trenutku, jer sam u toj godini već sve svoje ciljeve ispunio. O nekom ozbiljnom plasmanu nije moglo da se razmišlja“, priseća se Čaba.

Četiri godine kasnije u Londonu i rezultatski i plasmanski bilo je bolje. Stigli ste do 31. pozicije sa 1:01,95.

Samo je na papiru bilo bolje. Jako loš period u mojoj karijeri. Jednostavno nisam mogao da nađe način da popravim rezultat. U olimpijski tim sam ušao po pozivu Svetske plivačke federacije zahvaljujući „B“ normi. Očekivao sam možda više, ali to je u tom trenutku bila realnost“.

U Brazil ste prvi put otišli sa „A“ normom. Ostvarni rezultati ispod minuta nagoveštavali su značajno bolje izdanje u Riju 2016. godine.

To je možda i moje najveće razočarenje. Imao sam sjajnu 2015. godinu. Tada sam i isplivao tih 59,76. Sve je bilo sjajno, imao sam iza sebe i finale Svetskog prvenstva u Kazanju na 50 metara. Međutim, u olimpijskoj godini nisam nikako mogao da nađem tu formu. Sećam se plivao sam 1:00,76, bio sam 26. ali to je bilo daleko, daleko od onog što sam želeo“, kaže Silađi.

Prvi ste od svih plivača obezbedili normu za Tokio. U Debrecinu 2019. ste oborili lični i državni rekord sa 59,40.

Sazreo sam u svakom pogledu. Počeo da osećam telo, da tačno znam koliko mogu u kom trenutku. Jedino što je sa godinama sve teže trenirati. Ta 2019. je bila sjajna, najbolja godina u mojoj karijeri. Nekoliko puta sam potvrdio tu „A“ normu. Međutim, onda je sve ono što sam planirao za 2020. godinu pokvarila korona“.

Foto: Privatna arhiva Čaba Silađi

Koliko vas je poremetilo odlaganje i Evropskog prvenstva i Olimpijskih igara za godinu dana?

Mnogo, baš mnogo. Znate kada ste već sebi rekli da je to poslednja godina napornog rada, odricanja, svega. Teško je onda prebaciti da morate još jednu godinu da prolazite sve to. Iskreno u mojoj glavi je najveća pobeda što sam izgurao do Tokija“.

Konkurencija će biti paklena u glavnom gradu Japana. Trka na 100 prsno je već prvog dana plivačkih takmičenja 24. jula.

Prsa su disciplina koja su u poslednjih nekoliko godina najviše napredovala. Piti i neki novi klinci beleže neke nestvarne rezultate. U Riju je trebalo da se pliva 1:00,26 za polufinale, sada će granica ja mislim biti možda čak i ispod 59,5. Biće rat za finale, o medaljama da ne govorim“

Gde tu sebe vidi Čaba Silađi?

Voleo bih da popravim državni rekord i uđem u polufinale. To bi bila prava satisfakcija za sva odricanja. Međutim, i da se to ne desi, otići ću zadovoljan. Znam da sam uradio sve što je u mojoj moći. Više od ovoga nisam mogao“.

Kako plivate mogli bi sigurno da ispunite normu i za Pariz 2024?

Nema šanse. Ovo je kraj. Mnogo sam dao, stvarno više nemam snage. Vreme je da se u 31. godini okrenem drugim stvarima. Neka mladi asovi iz Srbije grizu. Dosta je od mene. Tokio i tačka“, rekao je veliki as.

FOTO: OKS

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!