SRJ na OI – sedam medalja, zlatni odbojkaši i Ivošev

Ex-Yu mix 7. avg 202117:00 0 komentara
Jugoslavija - SAD 1996. Vlade Divac, Čarls Barkli
REUTERS

Savezna Republika Jugoslavija (SRJ) dva puta je učestvovala na Olimpijskim igrama i ukupno je osvojila sedam medalja.

U Atlanti 1996. zablistala je strelkinja Aleksandra Ivošev, koja je osvojila dva od četiri odličja, košarkaška reprezentacija bila je druga iza neprikosnovenih Sjedinjenih Država, dok su se odbojkaši, računajuči i bivšu državu, prvi put u istoriji popeli na pobedničko postolje – bili su bronzani.

Odbojkaši predvođeni braćom Nikolom i Vanjom Grbićem, Goranom Vujevićem, Andrijom Gerićem i Ivanom Miljkovićem pozlatili su se četiri godine kasnije u Sidneju, a društvo među „odabranima“ pravili su im srebrna Jasna Šekarić i bronzani vaterpolisti.

Povezane vesti

Aleksandra Ivošev debi na Olimpijskim igrama imala je 1992. sa 18 godina, a četiri godine kasnije u Atlanti zadivila je svet i zemlji donela prvu olimpijsku medalju posle teškog perioda sankcija. U disciplini 50 metara vazdušna puška trostav osvojila je zlatnu medalju, dok je u disciplini 10 metara vazdušna puška bila treća.

Ivošev je nedavno u intervjuu za Sport Klub pričala o karijeri, kako se branila od medija i javnosti, čemu je streljaštvo naučilo

Moćna košarkaša selekcija SRJ u Atlantu je otputovala kao Evropski šampion iz Atine 1995. i gotovo da nije bilo čoveka koji je sumnjao da će se Plavi u finalu sastati sa Sjedinjenim Državama. Tako je i bilo…

Ekipa Dušana Ivkovića je u grupi B ostvarila svih pet pobeda. Redom su padali Grčka (71:63), Australija (91:68), Južna Koreja (118:65), Brazil (101:82) i Portoriko (97:86). Jugoslavija je u četvrtfinalu deklasirala Kinu 128:61, a potom je u reprizi finala Evrobasketa savladana Litvanija 66:58 uz 19 poena Predraga Danilovića.

Došao je i toliko očekivani 3. avgust i duel za zlatnu medalju sa američkim „drim-timom“. Domaći su bili apsolutni favoriti, a iznenadila ih je opuštenost Dudinih pulena. Jugoslavenski igrači nijednog trenutka nisu respektovali NBA zvezde i na poluvremenu su Amerikanci imali samo pet poena prednosti (43:38).

Ipak, rani izlazak iz igre Vlada Divca zbog pet ličnih grešaka olakšao je posao domaćoj selekciji koja je na kraju slavila 95:69. Dejvid Robinson je bio najefikasniji sa 28 poena, dok je Plave predvodio Žarko Paspalj sa 19 poena.

Srebrnu medalju osvojili su: Aleksandar Đorđević, Dejan Bodiroga, Dejan Tomašević, Milenko Topić, Miroslav Berić, Nikola Lončar, Predrag Danilović, Saša Obradović, Vlade Divac, Žarko Paspalj, Željko Rebrača i Zoran Savić.

Odbojkaška selekcija je u Atlanti bila u grupi B i prvu fazu takmičenja završila je na trećem mestu sa osam bodova, iza Italije (10) i Holandije (9), a ispred Rusije (7). Ispod crte ostali su Južna Koreja i Tunis.

Plavi su u grupi pobedili Rusiju (3:1), Južnu Koreju (3:0) i Tunis (3:1), dok su poraženi od Holandije i Italije maksimalnim rezultatom. Ekipa selektora Zorana Gajića u četvrtfinalu je posle velike borbe savladala Brazil 3:2, aktulene olimpijske šampione iz Barselone, ali Italijani su u polufinalu bili nepremostiva prepreka – 3:1 (15:12, 8:15, 15:6, 15:7).

Jugoslavija je u borbi za bronzanu medalju savladala Rusiju 3:1 (15:8, 7:15, 15:8, 15:9). Zlato je pripalo Holanđanima koji su u finalu bili bolji od Italije 3:2.

Bronzanu medalju u Atlanti osvojili su: Đorđe Đurić, Žarko Petrović, Vladimir Batez, Željko Tanasković, Dejan Brđović, Đula Mešter, Slobodan kovač, Nikola Grbić, Vladimir Grbić, Rajko Jokanović, Goran Vujević i Andrija Gerić.

Jugoslovenska odbojka najveći uspeh ostvarila je 2000. na Olimpijskim igrama u Sidneju. Pamti se zlatna medalja, pamti se neverovatan poen Vanje Grbića… Ma, sve se pamti.

Clive Brunskill, Getty Images

Selekcija Zorana Gajića nije blistala u grupnoj fazi takmičenja. Plavi su u prva dva kola poraženi od Rusije (3:1) i Italije (3:2), ali su u preostala tri kola zabeležili isto toliko trijumfa (SAD 3:0, Argentina 3:1 i Južna Koreja (3:2) i kao treći iz grupe B obezbedili plasman u četvrtfinale.

Na drugoj strani mreže bili su snažni Holanđani, branioci titule iz Atlante. Braća Grbić i drugovi u fenomenalnom duelu eliminisali su Lale rezultatom 3:2, a taj trijumf doneo je toliko potrebno samopouzdanje pred borbu za medalje.

Jugoslavija je u polufinalu pobedila Italiju 27:25, 34:32, 25:14, a u meču za zlatnu medalju, koju je obeležio istorijski poen Vanje Grbića, Rusi su bili bez šanse – 25:22, 25:22, 25:20.

Zlatnu medalju osvojili su: Vladimir Batez, Slobodan kovač, Slobodan Boškan, Đula Mešter, Vasa Mijić, Nikola Grbić, Vladimir Grbić, Andrija Gerić, Goran Vujević, Ivan Miljković, Veljko Petrović i Igor Vušurović.

Vaterpolisti su posle neuspeha u Atlanti (poraz od Hrvatske u četvrtfinalu 8:6) u Sidnej doputovali sa namerom da se domognu medalje. Uspeli su, bili su bronzani, što naravno nisu do kraja ispunili svoja očekivanja.

Delfini su u grupnoj fazi takmičenja zabeležili pobede protiv Holandije (9:7), SAD (8:5), Grčke (10:3) i Mađarske (10:9), a remi u duelu sa Hrvatima (4:4) nije im pokvario planove. Jugoslavija je u četvrtfinale ušla sa 9 bodova, koliko su imali i Hrvati, bronzani iz Atlante 1996. i u prvoj nokaut rundi lako su izašli na kraj sa Australijom 7:3.

Reuters, Kimimasa Mayama

Međutim, Mađarska je u polufinalu uspela da savlada pulene Nenada Manojlovića 8:7 i rasprši im snove o osvajanju olimpijskog zlata. Plavi su u borbi za treće mesto pobedili Španiju 8:3, dok je zlato završilo na grudima Mađara, koji su u finalu bili bolji od Rusije 13:6.

Bronzanu medalju u Sidneju osvojili su: Predrag Zimonjić, Jugoslav Vasović, Vladimir Vujasinović, Nenad Vukanić, Aleksandar Šoštar, Petar Trbojević, Veljko Uskoković, Nikola Кuljača, Aleksandar Šapić, Dejan Savić, Aleksandar Ćirić, Danilo Ikodinović i Viktor Jelenić.

Naravno, srebrna u Australiji bila je i neponovljiva Jasna Šekarić, o kojoj smo već pisali.

Debakl SCG u Atini 2004. – srebro za vaterpoliste i Jasnu

Olimpijske igre u Atini ostale su upamćene po debaklu košarkaške reprezentacije na čelu sa Željkom Obradovićem, a medalje su osvojili samo vaterpolisti i Jasna Šekarić.

Vaterpolo reprezentacija je posle velike borbe u finalu poražena od selekcija Mađarske 8:7, a na putu do završne predstave plavi Delfini su u grupi bili bolji od Rusije (4:3), Kazahstana (9:5), Hrvatske (11:8) i SAD (9:4), dok su poraženi u prvom kolu od Mađarske 6:4.

U polufinalu su pali Španci (7:5), a u polufinalu Grci (7:3). Ipak, moćna Mađarska isprečila se na putu do najvišeg stepenika pobedničkog postolja.

Srebro u Atini osvojili su: Nikola Kuljača, Denis Šefik, Aleksandar Ćirić, Vladimir Gojković, Danilo Ikodinović, Viktro Jelenić, Predrag Jokić, Aleksandar Šapić, Dejan Savić, Petar Trbojević, Vanja Udovičić i Vladimir Vujasinović.

 

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi ko će ostaviti komentar!