Kubanac, naravno: Lopez kralj poluteškaša, opet prvak na OI

Vesti OI 4. avg 202111:28 > 11:55 0 komentara
Arlen Lopez
REUTERS/Ueslei Marcelino

Kubanski bokser Arlen Lopez osvojio je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Tokiju u kategoriji do 81 kilograma. On je u finalu turnira bio bolji od Britanca Bendžamina Vitakera sudijskom odlukom – četiri arbitra su bodovala meč za Kubanca, a jedan za evropskog boksera.

To je drugo olimpijsko zlato za 28-godišnjeg boksera iz Gvantanama – on je u Rio de Žaneiru 2016. godine došao do naslova olimpijskog prvaka u srednjoj kategoriji.

Uzbudljivo je bilo i u polufinalima superteške kategorije kod muškaraca, a oba su morala da budu prekinuta zbog posekotina posle doktorskih intervencija.

Bokser iz Uzbekistana Bahodir Džalolov plasirao se u finale pošto je nakon uzbudljive borbe veliki rez iznad desne obrve imao Britanac Frejžer Klark. On će se za zlato boriti protiv Amerikanca Ričarda Toresa. Tores je napravio iznenađenje pobedivši Kazaka Kamšibeka Kunkabajeva, koji je meč morao da završi zbog duboke posekotine na nosu.

U sredu smo saznali i ko su finalisti u ženskoj muva kategoriji (do 51 kg). U prvom polufinalu slavila je Turkinja Buse Naz Čakirolu – ona je jednoglasnom odlukom sudija bila bolja od Hsijao-Ven Hvang sa Tajvana, takmičarke koja je u četvrtfinalu bila bolja od srpske predstavnice Nine Radovanović.

Druga finalistkinja biće Bugarka Stojka Željazkova Kraceva, koja je ubedljivom jednoglasnom sudijskom odlukom porazila domaću takmičarku Cukimi Namiki, koja će morati da se zadovolji bronzom.

Videli smo i polufinala ženskog veltera (do 69 kg) – za zlato će se boriti Turkinja Busenaz Surmeneli (savladala Indijku Lovlinu Borgohajn) i Kineskinja Hong Gu (bila bolja od Amerikanke Ošej Džons).