POI: Suzuki stigao do zlata, Anastasija pomera granice

Vesti OI 26. avg 202113:10 > 13:35 0 komentara
Adam Pretty/Getty Images

Nastavljena su takmičenja u plivanju na Paraolimpijskim igrama u Tokiju, a na programu je bilo 14 finalnih trka. U centru pažnje, bili su Takajuki Suzuki koji je doneo zlatnu medalju Japanu i Anastasija Pagonis iz SAD koja je uz zlatnu medalju oborila i svetski rekord.

U disciplini 100 metara slobodnim stilom, klasa S5, zlato je osvojio Frančesko Bokiordo iz Italije, srebrnu medalju je osvojio Lihao Vang iz Kine, a bronzanu Danijel Faria Dias iz Brazila.

U istoj klasi, u konkurenciji plivačica, najbrža je bila Tuli Kerni iz Velike Britanije, srebro je pripalo Li Žang iz Kine, a bronzano odličje Moniki Bođini iz Italije.

Na 100 metara slobodnim stilom u klasi S4, slavio je Japanac Takajuki Suzuki, srebrnu medalju je osvojio Luiđi Begato iz Italije, a bronzanu Roman Zdanov iz Rusije.  Istovremeno, Suzuki je oborio 17 godina star rekord Paraolimpijskih igara.

Nelson Korzo Krispin iz Kolumbije je bio najbrži na 200 metara mešovitim stilom u klasi SM6. Srebro je osvojio Andrej Grančinka, a bronzanu medalju, Hugang Ji iz Kine.

U istoj disciplini, ali u konkurenciji dama, zlatnu medalju je osvojila Maise Njuton Samers iz Velike Britanije, srebrnu medalju je osvojila Jelisaveta Meršenko iz Ukrajine, a bronzanu Verena Šot iz Nemačke.

Rožer Dorsman iz Holandije osvojio je zlatnu medalju na 400 metara slobodnim stilom u klasi S11. Srebro je pripalo Učiju Tomiti iz Japana, a bronzana medalja Dundongu Hou iz Kine.

U konkurenciji dama, na 400 metara slobodnim stilom u klasi S11, slavila je Anastasija Pagonis iz SAD, srebro je osvojila Liset Brunisma iz Holandije, a bronzanu medalju Licen Čai iz Kine. Anastasija Pagonis je uspela da obori i svetski rekord, koji sada iznosi – 4:54.49.

U disciplini 100 metara prsnim stilom za plivače u klasi SB9, slavo je Stefano Riamondi iz Italije, srebro je pripalo Artemu Isaevu iz Rusije, a bronza Dimitriju Bartasnkom, takođe iz Rusije.

U konkurenciji plivačica, u istoj disciplini i klasi, slavila je Šantel Zijderveld iz Holandije, drugi je bila Lisa Kruger takođe iz Holandije, a trećea Keira Stefans iz Australije.

Na 100 metara leđnim stilom u klasi S13, zlatnu medalju je osvojio Ihar Boki iz Belorusije, srebro je pripalo Nikalasu Turbajdu iz Kanade, a bronza Vladimiru Sotnikovu iz Rusije.

U konkurenciji dama, u istoj disciplini, do trona je stigla Gia Pergolini iz SAD, Šarlota Gili iz Italije je osvojila srebrnu medalju, a Katja Dedekind iz Australije, bronzanu.

Zlatnu medalju, u klasi SB8, u konkurenciji plivača, a u disciplini 100 metara leđno osvojio je Andrej Kalina iz Rusije, srebro je pripalo Oskaru Galisteu iz Španije, a bronza Guonlangu Jangu iz Kine.

U istoj disciplini u konkurenciji dama, zlatnu medalju je osvojila Elen Kin iz Republike Irske, do srebra je stigla Sofija Pasko sa Novog Zelanda, a bronzanu medalju Rusiji, obezbedila je Adelina Razedinova.

Za kraj dana, na programu je bilo finale miks štafeta na 4×50 metara slobodno, a posle velike borbe zlato je osvojila selekcija Kine, druga je bila Italija, a treća selekcija Brazila.