Svetski rekord Šonmaker za olimpijsku titulu!

Vesti OI 30. jul 20214:30 > 4:45 0 komentara
Maddie Meyer, Getty Images

Južnoafrikanka Tatjana Šonmaker uz svetski rekord je došla do zlatne medalje na Olimpijskim igrama u trci na 200 metara prsno.

Nagovestila je još u kvalifikacijama 24-godišnjakinja da je spremna za veliki rezultat. U finalu je štopericu zaustavila na 2:18.95, čime je postavila novi svetski rekord. Postala je Šonmaker prva žena koja je ovu deonicu isplivala ispod dva minuta i 19 sekundi.

Prethodni svetski rekord, koji je 2013. postavila Rike Pedersen, bio je 2:19.11.

Na pobedničkom postolju našle su se još dve Amerikanke – srebro je osvojila Lili King (+0.97), a bronzom se okitila Eni Lazor (+1.89).

Uz olimpijski rekord Ema Mekion je osvojila zlato u trci na 100 metara slobodnim stilom. Australijanka je do pobede došla sa vremenom 51.96.

Drugo mesto zauzela je Bernadet Sioban sa rekordom Azije od 52.27. Na pobedničkom postolju našla se još jedna Australijanka Kejt Kempbel sa 52:52.

Olimpijski rekord oboren je u finalu trke 200 metara leđno u muškoj konkurenciji. Najbolji rezultat u istiriji Igara postavio je ruski plivač Evgeni Rilov sa 1:53.27.

To je drugo zlato za Rusa, koji je slavio i u duplo kraćoj deonici.

Srebro je pripalo Amerikancu Rajanu Marfiju (+0.88), dok je bronzu osvojio Britanac Luk Grinbank (+1.45).

Kinez Šun Vang postao je olimpijski šampion u disciplini 200 metara mešovito. Do zlatnog odličja došao je rekordom Azije 1:55.00. Drugo mesto zauzeo je Britanac Dankan Skot (+0.28), dok je treći bio Švajcarac Džeremi Desplanše (+1.17).