SP U 20: Grčka dobila triler protiv Srbije u finalu

Vesti vaterpolo 20. dec 201917:06 > 17:08
VSS

Vaterpolisti Grčke pobedili su Srbiju u velikom finalu Svetskog prvenstva za igrače do 20 godina, posle velike borbe, triler završnice sa 6:4.

Golove za Srbiju, postigli su: Marko Radović, Aleksa Cvetković, Stefan Branković i Nemanja Stanojević. Golove za Grčku, postigli su: Alis Alafragis dva, Konstantinos Kuvecis, Efstatios Kalogeropulos, Dimitrios Nikolaidis, Konstantinos Kakaris po jedan.

Selekcija Grčke je sjajno otvorila veliko finale. Odbrana je delovala granitno, a izuzetno raspoložen je bio i golman Stilijanos Dalmaras. Srbija je odgovorila istom merom kada je odbrana u pitanju, a situacije kada su Grci i mogli do gola neutralisao je Vladimir Mišović.

Posle pet minuta igre nije bilo golova, a onda su Grci uspeli da pronađu dve pukotine u odličnoj defanzivnoj postavci Srbije. Petar je realizovao Alis Alafragis, a nedugo zatim sa igračem više siguran je bio Konstantinos Kuvecis pa je na kraju ovog perioda igre na semaforu pisalo 2:0 za Grčku.

Sutuacija se postala problematična kada je Janis Alafragis postigao drugi gol na meču i doneo Grcima tri gola više. Srbija je više od 15 minuta bila bez postignutog gola.

Napadački post je konačno prekinuo Marko Radović, pa je na kraju druge deonice na semaforu pisalo 3:1 za Grčku.

Treća deonice je donela defanzivni besprekornu igru oba tima. Ređale su se propuštene prilike sa igračem više na obe strane, ali je vreme neumitno isticalo, a Grci su i dalje imali dva gola više. Dilema je bila ko će prvi uspeti da stigne do toliko željenog gola. U trećem kvartalu, mreže su ostale netaknute, pa je uoči poslednje deonice Grčka i dalje vodila sa 3:1, a čekao se odgovor na prethodno postavljeno pitanje jer je u njemu ležao i ključ velikog finala.

Aleksa Cvetković je pogodio za 3:2, ali je već u sledećem napadu sjajan gol postigao i Efstatios Kalogeropulos za 4:2. Srbija nije iskoristila još jedan u nizu napada sa igračem više, a kazna je stigla u vidu gola Dimitriosa Nikolaidisa za 5:2.

Do kraja je ostalo još četiri minuta, a nadu da Srbija može do zlata vratio je Nemanja Stanojević. Nada je postala još veća kada je Stefan Branković smanjio na 4:5 na dva minuta pre kraja. Srbiji je u tom trenutku trebala jaka odbrana, smirenost i fokus u napadu.

Na žalost, usledilo je isključenje Luke Pljevančića, a Grci su posle tajm-auta, odigrali uigranu akciju koju je u 6:4 pretvorio Konstantinos Kakaris. Vreme je teklo, išlo je na ruku Grcima, a vaterpolosti Srbije su tražili brza rešanja protiv zaista sjajne odbrane rivala. Izabranici Uroša Stevanovića nisu iskoristili dve situacije sa igrače više i slavlje Grka je moglo da počne.

Bronzanu medalju je osvojila Italija koja je pobedila Hrvatsku sa 9:6, dok je peto mesto pripalo Španiji koja je bila bolja od Crne Gore sa 14:8.